Cześć, tu
Aborcyjny Dream Team
Aborcja jest ok. Jak możemy cię wesprzeć?
Aborcyjny Dream Team - aktywizm aborcyjny - kto pomoże mi w aborcji
aktywistki ADT - Justyna, Kinga i Natalia
z przyjaciółkami i przyjaciółmi
Poznajmy się!
Ważne materiały
Zapoznaj się:

opowieści osób, które miały doświadczenie aborcji

Komu zaufać:

informacje o fałszywych grupach aborcyjnych i dezinformacji

Pobierz .pdf:

poradnik dla osób pracujących w mediach

Przeczytaj:

wskazówki dla bliskich osób z doświadczeniem aborcji

Aborcyjny Dream Team - tabletki aborcyjne

News

Second trial of Justyna Wydrzyńska - Yes your honor, I am sexually active!

At the second hearing against Justyna Wydrzyńska from the Abortion Dream Team, no witnesses again appeared. In the courtroom the accused, a woman who reacted with empathy to a plea for help, faced a representative of a fundamentalist think tank Ordo Iuris, well known for their knack for torturing women (recently by withholding abortion access from Ukrainian women who experienced war rape).

Robimy 3,9 aborcji na godzinę
Pomogłyśmy 34 tys. osób od "wyroku TK"
Na aborcję przeznaczyłyśmy 1,5 mln

Donate

Przelej dyszkę na fundusz fundacji, by zapewnić swojej koleżance, siostrze, matce i córce, darmowe wsparcie, którego może potrzebować.

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową albo aborcją tabletkami) jest bezpieczną, łatwą i względnie tanią metodą przerywania ciąży.

Do aborcji domowej potrzebujemy zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women – mifepristonem i misoprostolem – zestawem poronnym.

Więcej przeczytasz na stronie informacje o aborcji oraz aborcja w domu.

Aborcja chirurgiczna to procedura medyczna, najczęściej przeprowadzana do dwunastego tygodnia ciąży, trwająca około 10-15 minut.

W wielu krajach europejskich stosowana w postaci metody próżniowej (vacumm aspiration), a w Polsce bardzo przestarzałej metody łyżeczkowania macicy. Najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Więcej przeczytasz na stronie informacje o aborcji oraz aborcja za granicą.

Aborcja to powszechne doświadczenie. Na całym świecie jedna na cztery ciąże [1], w Polsce zaś jedna na trzy, kończy się aborcją [2].

Oznacza to, że rocznie ponad 56 milionów kobiet decyduje się na przerwanie ciąży. To wspólne doświadczenie zarówno dla mężatek i singielek, kobiet wychowujących dzieci i tych bezdzietnych. Zdecydowana większość aborcji dzieje się w grupie wiekowej w przedziale 21–34 lata.

Aborcja wykonywana w odpowiednich warunkach to jeden z najbardziej bezpiecznych zabiegów medycznych [3].

Aborcja nie powoduje zaburzeń zdrowia psychiczne go, ale zmuszanie osoby do kontynuacji niechcianej ciąży i porodu może prowadzić kryzysów emocjonalnych, a nawet depresji [4].

Po aborcji możliwe jest odczuwanie wahania nastroju, ale według wielu badań zdecydowana większość (95%!) nie żałuje aborcji i uważa, że decyzja o przerwaniu ciąży była słuszna [5].

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia mife priston i misoprostol (leki do aborcji farmakologicznej) na liście podstawowych leków [6], które powinny być dostępne w każdym kraju. Według danych WHO tabletki mifepriston i misoprostol mogą być bezpiecznie użyte w domu podczas pierwszych 12 tygodni ciąży. Wywołują one proces bardzo podobny do spontanicznego (naturalnego) poronienia. Użyte w prawidłowy sposób mają skuteczność w 98% zastosowań.

Ograniczenia w dostępie do aborcji nie wpływają na liczbę wykonywanych zabiegów i przeprowadzonych aborcji.

Skutki zakazu aborcji to przede wszystkim wzrost ceny zabiegu, ograniczenia w dostępie do aborcji farmakologicznej (na przykład poprzez niedopuszczenie miferpristonu do obrotu, jak ma to miejsce w Polsce), pogłębienie stygmatyzacji zarówno samej aborcji, jak i osób je wykonujących, oraz większe ryzyko powikłań.

Tylko w paru krajach funkcjonuje całkowity zakaz aborcji. Są to Chile, Salwador, Malta, Nikaragua. Ale to nie znaczy, że nie wykonuje się tam aborcji. Osoby codziennie przerywają ciąże niezależnie od obowiązującego prawa. W niektórych miejscach świata jednak ryzykują swoje bezpieczeństwo przez antyaborcyjne prawo.

Dostęp do aborcji może być utrudniony nie tylko przez klauzulę sumienia, wyróżnienie przesłanek umożliwiających aborcję, ale też przez finanse, tak jak np. w USA, gdzie koszt zabiegu znacznie przekracza możliwości wielu osób.

Give someone a free abortion

I'm going to send her:
Hold on!
It's best to fight for abortions by doing abortions.

If you can, please consider financially supporting our work.

We have helped over 34,000 people. Every euro counts when, like us, you do 94 abortions a day (that's almost 4 abortions every hour).