Przejdź do treści

Higiena po aborcji
oczyszczanie macicy i wzkazówki o zdrowiu intymnym


Mimo tego, że aborcja jest jednym z bezpieczniejszych i nieinwazyjnych zabiegów, należy pamiętać o kilku zasadach higieny intymnej i ostrożności, których należy przestrzegać, by nie narazić się na powikłania.

W tym tekście mówimy też o tym, kiedy po aborcji trzeba zgłosić się do lekarza, a jakie sytuacje są zupełnie normalne i nie wymagają interwencji medycznej.

Niezależnie od tego czy przerwałaś ciążę za pomocą tabletek czy w klinice aborcyjnej, poniższe wskazówki i rady dotyczą także ciebie.

Młoda dziewczyna trzymająca owoc papaji między swoimi nogami.

Oczyszczanie - krwawienie po aborcji

Krwawienie po wykonanym zabiegu aborcji farmakologicznej zazwyczaj utrzymuje się tydzień lub dwa tygodnie. Czas ten bywa jednak dość zmienny. Krwawienie może trwać krócej lub dłużej. Wszystko zależy od organizmu i długości przerwanej ciąży. Plamienie może utrzymywać się nawet do pierwszej miesiączki i nie jest to niczym nienaturalnym 1.

Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny, a także stosunek seksualny w ciągu dwóch pierwszych tygodni po aborcji może przyczynić się do nawrotu krwawienia 2.

Czemu krwawienie po aborcji trwa tak długo?

Z dróg rodnych wydostaje się nie tylko krew, ale również fragmenty złuszczającej się tkanki macicy. Można je łatwo zauważyć – są to większe kawałki nabłonka macicy, podobne do tych, które wydalamy podczas miesiączki. Na początku wydzielina będzie miała intensywny czerwony kolor, następnie można zauważyć jak zmienia się w brązowe plamienia. Będzie to oznaką gojenia się macicy. Na końcu przejdzie w przeźroczysty śluz. To naturalny proces, który ma miejsce również po poronieniu.

Jak wesprzeć oczyszczanie?

Nadmiarowe 4 tabletki mizoprostolu, które otrzymasz od WHW lub mizoprostol w postaci Arthrotrecu czy Cytoteku mogą być użyte w celu późniejszego doczyszczenia macicy.

W takiej sytuacji zażywasz na raz 2 tabletki mizoprostolu pamiętając o tym w jaki sposób przyjmować mizoprostol.

Kontrola lekarska po aborcji

Co do zasady nie jest konieczna kontrola lekarska czy badanie USG przed i po aborcji farmakologicznej 3, ale wszystko zależy od twojego poczucia komfortu. Jeśli czujesz potrzebę sprawdzenia czy wszystko poszło ok, to możesz iść do lekarza.

Jeśli czujesz się dobrze i nie obserwujesz nipokojących objawów, a mimo to chcesz iść do lekarza, by potwierdzić zakończenie ciąży to warto wstrzymać się z wizytą min. 3 tygodni po aborcji - macica potrzebuje czasu na oczyszczenie się, a przedwczesne pójście na kontrolę może skutkować chirurgicznym czyszczeniem macicy, które jest całkowicie zbędne (1).

  1. Zaufaj swojej macicy. To mądry organ i jest się w stanie sam oczyścić. Lekarze, w większości faceci na siłę chcą oczyszczać macicę uważając błędnie, że krew z macicy jest anormalna. Nie jest to jedynie nasza opinia - WHO również uważa, że chirurgiczne oczyszczanie macicy jest zbędne4.

Podczas wizyty lekarskiej pamiętaj, że lekarz sam nie zorientuje się, że przyjęłaś leki. Poronienie samoistne (czyli naturalne) i poronienie wywołane tabletkami wyglądają dokładnie tak samo.

Tylko jeśli przyjęłaś tabletki dopochwowo, to ich resztki mogą być widoczne przy ewentualnym badaniu ginekologicznym – dlatego jeśli wolisz nie mówić lekarzowi o tym, że sama wywołałaś poronienie, przyjmuj tabletki doustnie. Wtedy nawet w razie ewentualnej konieczności interwencji medycznej, nie będzie śladu zażycia tabletek.

Opieka, której możesz potrzebować po poronieniu jest taka sama w przypadku poronienia samoistnego i tego wywołanego tabletkami, w związku z tym nie musisz informować lekarza o tym, jak doszło do poronienia. Jeśli jednak chcesz poinformować personel medyczny o swojej aborcji, możesz to zrobić. Pamiętaj: nic ci nie grozi za przerwanie własnej ciąży!

Kiedy iść do ginekologa?

Istnieje kilka sygnałów, które po aborcji mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego, a wizyta u lekarza jest konieczna. Nie lekceważ takich objawów, jak:

  • silny ból podbrzusza - silny, promieniujący w dół brzucha, utrzymujący się ból, nawracający mimo przyjętych środków przeciwbólowych
  • gorączka - gorączka, nie związana z przeziębieniem czy inną dolegliwością
  • brzydki zapach wydzieliny z pochwy - zapach zmieniający się w nieprzyjemną, drażniącą woń
  • zbyt obfite krwawienie - krwawienie, które przy któym potrzebujesz więcej niż 2 maxi podpaski na godzinę lub trwa ponad dwa tygodnie i powoduje utratę sił, a badanie ogólne krwi wykazuje spadek hemoglobiny57

Z naszych doświadczeń wynika, że wiele osób po przyjęciu tabletek mimo niepokojących objawów, w obawie przed stygmatyzacją, unika kontroli lekarskiej – jeśli jesteś taką osobą pamiętaj, że lekarze mają obowiązek udzielić ci pomocy, a ty nie musisz odpowiadać na pytanie o przyczynę poronienia.

Co się dzieje z ciałem po aborcji?

Objawy występujące po aborcji różnią się pomiędzy osobami, ale zwykle obejmują: krwawienie, bóle brzucha, skurcze, wyczerpanie.

Krwawienie jest objawem skutecznie przeprowadzonej aborcji, elementem jej towarzyszącym i trwającym również po niej.

Plamienie po aborcji występuje w różnym natężeniu. W zależności od konkretnego przypadku trwa kilka lub kilkanaście dni.

Normalne miesiączki powinny powrócić około 4-5 tygodni po aborcji. Zdarza się jednak, że krwawienie powraca nawet 8 tygodni po zabiegu. Początkowo krwawienie menstruacyjne zwykle trwa dłużej i jest obfitsze 6.

Ból w dole brzucha utrzymuje się kilka dni po przeprowadzonej aborcji. Ból brzucha przypomina bóle menstruacyjne. Może to być kłujący ból umiejscowiony w dole brzucha, pomiędzy jajnikami, czasem natężony po jednej stronie. Jest to reakcja organizmu na przyjęte leki i nie jest powodem do niepokoju.

Wiele kobiet uskarża się na obolałe piersi. Niekiedy wycieka z nich żółto-biały płyn. Aby sobie z tym poradzić można stosować zimne okłady, nosić dobrze dobrany, unoszący biustonosz, piersi smarować maścią z arniką, przykładać rozgniecione liście z kapusty. To przyniesie ulgę i złagodzi ból. Dyskomfort piersi powinien przejść po około tygodniu lub dwóch 7.

W żadnym wypadku nie wolno wyciskać siary z piersi bo spowoduje to wytworzenie większej ilości płynu.

Higiena po aborcji

Krwawienie, szczególnie to obfite, zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Trzeba więc pamiętać o pewnych zasadach higieny, które powinny zapobiec zakażeniom. Przede wszystkim należy więc zachować następujące środki ostrożności:

  • najlepiej używać podpasek,
  • jeśli zdecydujesz się korzystać z kubeczka lub tamponów, pamiętaj by częściej je wymieniać,
  • bierz prysznic zamiast kąpieli,
  • zrezygnuj na parę tygodni z korzystania z basenu,
  • zrezygnuj na ten sam czas z irygacji pochwy (której i tak się już w ogóle nie poleca),
  • podczas stosunków seksualnych korzystaj z prezerwatyw

  1. Safe abortion: technical and policy guidance for health systems. Second edition. World Health Organization, 2012, s. 43. 

  2. Clinical issues in post-abortion care. Cappiello, J. i in., 2011. The Nurse Practitioner, 36(5), s. 35-40. doi: 10.1097/01.NPR.0000396475.68812.06 

  3. Abortion care guideline World Health Organization, 2022, s. 80. 

  4. Abortion care guideline. World Health Organization, 2022, s. 63-65. s. 63: "For surgical abortion at < 14 weeks: a. Recommend vacuum aspiration. b. Recommend against the practice of dilatation and sharp curettage (D&C), including sharp curette checks (i.e. to “complete” the abortion) following vacuum aspiration". 

  5. Early Medical Abortion - A Practical Guide For Healthcare Professionals. Fiala, Ch. i in., 2018. Affinités Santé, s. 107. 

  6. Early Medical Abortion - A Practical Guide For Healthcare Professionals. Fiala, Ch. i in., 2018. Affinités Santé, s. 106. 

  7. Patient education: Abortion (pregnancy termination) (Beyond the Basics). Simmonds, K., Steinauer, J., 2022. Wolters Kluwer.