Aborcja za granicą

Jeśli twoja niechciana ciąża ma już ponad 12 tygodni, mimo tego, że aborcja farmakologiczna jest dla ciebie nadal bezpieczna, to prawdopodobnie szukasz aborcji w zagranicznej klinice aborcyjnej. Z pomocą naszych zaprzyjaźnionych grup feministycznych znajdziesz dobrą, bezpieczną i uczciwą placówkę.

Aborcja chirurgiczna

Poniżej opisujemy proces aborcji za granicą – w Niemczech, Holandii oraz Austrii – w Europie możesz jeszcze zrobić aborcję w Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji i Szwecji.

Jeśli nie jesteś pewna kto bezpłatnie pomoże ci w zorganizowaniu aborcji, to możemy polecić poniższe grupy:

Bardzo ważne: Jeśli nie wiesz jeszcze do jakiego kraju chcesz pojechać lub potrzebujesz wsparcia logistycznego czy finansowego w organizacji takiego wyjazdu, możesz skorzystać z pomocy Aborcji Bez Granic ♥️ dzwoniąc na +48 22 29 22 597 (7 dni w tygodniu, od 8.00 do 20.00). Aborcja Bez Granic (abortion.eu) pomoże ci w kontakcie z każdą sprawdzoną europejską grupą i kliniką aborcyjną.

Rozważ aborcję farmakologiczną we własnym domu (albo u przyjaciółek czy rodziny). Aborcja tabletkami jest najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna.

Dokładnie ten sam zestaw leków do aborcji domowej, gdy zamówisz je od Women Help Women (womenhelp.org/pl/), będzie cię kosztować 1/10 tego co te same leki podane w zagranicznej klinice.

Jeśli jednak możesz sobie na to pozwolić, albo nie możesz bezpiecznie i komfortowo zrobić aborcji w Polsce, to możesz liczyć na Aborcję Bez Granic i inne feministyczne grupy aborcyjne.

Aborcja w Niemczech

Aborcję na życzenie w Niemczech można przeprowadzić pod następującymi warunkami:

 • od momentu zapłodnienia nie minęło więcej niż 12 tygodni
 • osoba w ciąży odbyła konsultację psychologiczną (Schwangerschaftskonfliktberatung)
 • aborcję przeprowadza lekarz lub lekarka, przy czym między konsultacją a przerwaniem ciąży minąć muszą co najmniej 3 dni

Z pomocą w ogarnięciu aborcji w Niemczech będzie dla ciebie „Ciocia Basia”.

Oprócz Aborcji Bez Granic w Niemczech pomoże ci „Ciocia Basia” – facebook.com/ciociabasiaberlin / mail: [email protected]

Aborcja na życzenie dostępna jest w Niemczech do końca 12. tygodnia od zapłodnienia, czyli do końca 14. tygodnia licząc od początku ostatniej miesiączki.

Do końca 7. tygodnia od zapłodnienia możliwa jest w Niemczech aborcja farmakologiczna. Są tam podawane te same leki, które wysyła Women Help Women, czyli Mifepriston i Misoprostol. Ciocia Basia współpracuje z klinikami w Berlinie, które Mifepriston podają na miejscu, a Misoprostol, wraz z instrukcją zażycia, dają pacjentkom do domu, dzięki czemu nie jest konieczne spędzanie kilku dni w Berlinie i czekanie aż aborcja się zakończy. Są gabinety, gdzie po Misoprostol trzeba przyjść ponownie, osobiście, choć z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne.

Do końca 12. tygodnia od zapłodnienia możliwe jest chirurgiczne przerwanie ciąży pod narkozą lub przy znieczuleniu miejscowym – od Ciebie zależy, który rodzaj znieczulenia wybierzesz, jednak nie każda klinika oferuje oba. Aby aborcja chirurgiczna mogła się odbyć, zarodek musi być dobrze widoczny na USG – z praktyki Cioci Basi wynika, że lekarki proszą, by umawiać na zabieg pacjentki nie wcześniej niż w 7. tygodniu od ostatniej miesiączki. Niektóre kliniki przeprowadzają zabiegi tylko między 10. a 12. tygodniem od ostatniej miesiączki, ważne jest więc, byś w trakcie umawiania terminu wiedziała i powiedziała, w którym jesteś tygodniu.

Niestety nie wszystkie placówki oferują zarówno aborcję chirurgiczną, jak i farmakologiczną. Jeśli decydujesz się na tę pierwszą, zwróć uwagę na to, czy oferowana jest metoda próżniowa czy łyżeczkowania – metoda próżniowa jest dużo nowocześniejsza, bezpieczniejsza i mniej bolesna.

W przypadku aborcji chirurgicznej w większości klinik pierwszego dnia odbywa się badanie USG, a następnego dnia rano, na czczo, zabieg. w zdecydowanej większości przypadków nie spędza się nocy w klinice. Sam zabieg trwa 5-10 minut, potem przez godzinę czy dwie dochodzisz do siebie po narkozie.

Tego samego dnia wychodzisz z kliniki i możesz wrócić do Polski, jednak po narkozie nie powinnaś przez 24 godziny prowadzić samochodu lub poruszać się sama komunikacją zbiorową. Dlatego najlepiej, by była z Tobą osoba towarzysząca, ale jeśli nie masz kogo poprosić o pomoc, daj znać Cioci Basi – w przypadku aborcji w Berlinie zawsze znajdzie się ktoś, kto odbierze Cię z kliniki.

Jeśli nie mieszkasz na stałe w Niemczech, niestety musisz sama ponieść całość kosztów. Aborcja kosztuje 200-600 Euro, w zależności od kliniki, metody i rodzaju znieczulenia. Aborcja farmakologiczna najczęściej jest tańsza niż chirurgiczna, a znieczulenie miejscowe tańsze niż znieczulenie ogólne.

Jeśli nie stać Cię na pokrycie części lub całości kosztów, możesz zwrócić się o pomoc do Cioci Basi – w miarę możliwości, dzięki dotacjom, Ciocia Basia wspiera w dostępie do aborcji osoby w trudnej sytuacji finansowej.

Jeśli mieszkasz na stałe w Niemczech (z zameldowaniem od przynajmniej 3 miesięcy) i masz niskie dochody, możesz złożyć w dowolnej publicznej kasie chorych (np. AOK) wniosek o zwrot kosztów zabiegu (=Kostenübernahme beim Schwangerschaftsabbruch). Próg dochodowy na lipiec 2015 roku wynosił 1075 Euro netto osobistego dochodu i zwiększał się o 254 Euro wraz z każdym niepełnoletnim dzieckiem na utrzymaniu osoby w ciąży.

Jeśli spełniasz warunki dot. sytuacji finansowej i zamieszkania w Niemczech, przysługuje Ci pokrycie kosztów bez względu na to, czy jesteś ubezpieczona prywatnie, publicznie czy też wcale. Ważne, by uzyskać zaświadczenie o pokryciu kosztów przed zabiegiem, uzyskanie zwrotu za zabieg już odbyty nie jest możliwe.

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w broszurze Profamilii po polsku, którą znajdziesz tutaj: www.profamilia.de//publikationen – wystarczy, że z menu po prawej stronie wybierzesz w sekcji Sprache (język) „polnisch”, a filtr automatycznie powinien pokazać dwie bezpłatne broszury po polsku – jedną o aborcji, drugą o antykoncepcji.

Aborcja w Holandii

W Holandii możesz na życzenie przejść legalną, bezpieczną aborcję do 23. tygodnia ciąży.

W całym kraju jest 14 klinik aborcyjnych. Większość przeprowadza zabiegi do 15. lub 18. tygodnia, a dwie specjalizują się w aborcji do 23. tygodnia ciąży.

Te dwie wyspecjalizowane kliniki znajdują się w Heemstede i w Utrechcie. Przyjmują wiele pacjentek z Polski, a informacje na ich stronach internetowych i formularze są dostępne po polsku.

Rozważ opcję aborcji w Holandii, jeśli jest już za późno, żeby zrobić aborcję w Słowacji, Niemczech lub Szwecji.

Oprócz Aborcji Bez Granic w Holandii pomoże ci „Abortion Network Amsterdam” (ANA) – abortionnetwork.amsterdam

Aborcja jest dostępna na życzenie, ale obowiązuje tu zasada “5 dni do namysłu”.

Oznacza ona, że od momentu kiedy lekarz potwierdzi, że jesteś w ciąży do momentu, kiedy możesz przejść zabieg aborcji chirurgicznej, musi minąć co najmniej pięć dni.

Co to znaczy dla Ciebie? Jeśli możesz, udaj się do lekarza w Polsce i zrób echo/usg. Te 5 dni do namysłu będzie się liczyło od daty na wydruku wyniku lub opisie badania. Możesz też zrobić usg w Holandii, ale koszty będą wyższe i będziesz musiała zostać tu dłużej lub przyjechać dwa razy.

5 – 8 tydzień — metoda farmakologiczna

5 – 12 tydzień —metoda chirurgiczna / próżniowa

 • lokalne znieczulenie (zastrzyk) lub pod znieczuleniem     (krótkotrwałą narkozą)
 • czas trwania zabiegu: 5-10 minut
 • całkowity pobyt w klinice: ok. 5 godzin

13 – 17 tydzień — metoda chirurgiczna / instrumentalna

 • lokalne znieczulenie (zastrzyk) lub pod znieczuleniem (krótkotrwałą narkozą)
 • czas trwania zabiegu: 10-20 minut
 • całkowity pobyt w klinice: ok. 6 godzin

18 – 22 tydzień — metoda chirurgiczna / instrumentalna

 • pod znieczuleniem (krótkotrwałą narkozą)
 • czas trwania zabiegu: 15-25 minut
 • całkowity pobyt w klinice: ok. 8-10 godzin

Umówić się można wyłącznie telefonicznie. Możesz zadzwonić bezpośrednio do jednej z klinik, ale obsługa nie mówi po polsku.

Wolisz sama nie dzwonić? Lub nie znasz żadnego języka obcego? To nie problem – daj znać grupie ANA (Abortion Network Amsterdam), która weźmie te formalności na siebie.

Ceny zabiegu zależą od zaawansowania ciąży. Aborcja po 18. tygodniu kosztuje między 800 a 900 Euro.

Jeśli nie masz wystarczających środków, skontaktuj sie z grupa ANA (Abortion Network Amsterdam), razem znajdziemy rozwiązanie.

Pracujesz w Holandii? Powinnaś mieć dostęp do darmowej antykoncepcji i aborcji – skontaktuj się z grupą ANA jeśli nie wiesz jak to załatwić.

Nastaw się na trochę czekania. Po przyjściu do kliniki dostaniesz do wypełnienia formularz z pytaniami o dane osobowe i ogólny stan zdrowia (są to te same dane, o których pisałyśmy wyżej).

Następnie zostaniesz zabrana na usg, a później na krótką rozmowę z lekarzem, podczas której poprosi o ostateczną deklarację, czy poddajesz się zabiegowi. W czasie tej rozmowy nikt nie będzie mógł Ci towarzyszyć, bo ważne jest, żeby nikt nie miał wpływu na Twoją decyzję.

Lekarz może też spytać o historię zdrowia i o powód Twojej decyzji. Na to pytanie nie ma złej lub dobrej odpowiedzi i nie zależy od niej to, czy otrzymasz pomoc. Nikt nie odmówi Ci dostępu do zabiegu. Chodzi tylko o administrację.

Później zostaniesz poproszona na oddział, gdzie personel przygotuje Cię do znieczulenia i gdzie możesz mieć podane środki farmakologiczne, które uelastycznią szyjkę macicy.

Sam zabieg może trwać 5-25 minut, w zależności od zaawansowania ciąży. Aborcja przeprowadzana jest metodą chirurgiczną a następnie jama macicy jest czyszczona metodą łyżeczkowania.

Po wybudzeniu możesz czuć się trochę senna, zależy od tego jak znosisz narkozę. Nie powinnaś prowadzić samochodu przez 24 godziny po zabiegu. Po wybudzeniu zazwyczaj pacjentka dostaje coś do picia i jedzenia. Po oddaniu pierwszego moczu, może opuścić klinikę.

Sam zabieg jest bardzo bezpieczny (ryzyko powikłań jest mniejsze niż 0.02% przypadków, co oznacza raz na 5000). Aby zminimalizować ryzyko wychodząc z kliniki dostaniesz zapobiegawczo dawkę antybiotyku, którą zażyjesz tego samego dnia wieczorem.

Na zabieg aborcji w zagranicznej, holenderskiej klinice, zabierz ze sobą koniecznie:

 • dowód osobisty lub paszport
 • kartę ubezpieczenia EKUZ (lub inny dowód ubezpieczenia pokrywającego koszty medyczne, jeśli takie masz)
 • wszystkie dokumenty od ginekologa jakie masz – wyniki i opisy badań itp.

Dla zwiększenia wygody w klinice przywieź ze sobą :

 • koszulę nocną lub długi t-shirt,
 • kapcie lub skarpetki,
 • szlafrok,
 • bieliznę na zmianę,
 • duże podpaski higieniczne (nie tampony!).

Dla zmniejszenia ewentualnego bólu po zabiegu miej ze sobą środki przeciwbólowe, które najlepiej na Ciebie działają podczas miesiączki (można łączyć paracetamol z ibuprofenem).

By przygotować się do aborcji w holenderskiej klinice:

 • Jeśli masz trochę czasu – zaplanuj przyjazd tak, żebyś mogła przenocować w Holandii. Grupa ANA może pomóc załatwić Ci nocleg, jeśli tego potrzebujesz.
 • Nie masz czasu? Pobyt w klinice trwa tylko kilka godzin. W ostateczności, możesz przyjechać rano i odjeżdżać tego samego dnia pod wieczór korzystając z środków komunikacji lub prosząc kogoś o pokierowanie samochodem.
 • Bądź na czczo. Zabieg odbędzie się pod narkozą, więc kilka godzin przed zabiegiem nie powinnaś już jeść, pić lub palić, a Twój ostatni posiłek przed zabiegiem nie powinien zawierać nabiału. Dokładnych informacji, na ile godzin przed zabiegiem i co zjeść, udzieli Ci klinika.
 • Bądź na czas.
 • Razem raźniej. Jeśli nie chcesz być sama, możesz zabrać ze sobą osobę lub osoby towarzyszące, będą mogły być z Tobą w poczekalni przed zabiegiem. Jeśli nikt nie może z Tobą przyjechać, a potrzebujesz wsparcia, daj znać grupie ANA – wesprze Cię, na ile będziesz chciała i jak będzie mogła.

Aborcja w Austrii

Aborcję na życzenie można przeprowadzić w Austrii do 14 tygodnia, licząc od pierwszego dnia ostatniego okresu.

W Wiedniu działa kilka klinik aborcyjnych. Wszystkie oferują prywatną usługę przerwania ciąży. Do zabiegu nie jest zatem konieczne zaświadczenie o zameldowaniu w Austrii lub austriackie ubezpieczenie zdrowotne.

Inaczej niż w Niemczech, zabieg nie musi być też poprzedzony obowiązkową konsultacją psychologiczną. Badanie wstępne ma miejsce w dniu zabiegu. Zarówno w przypadku aborcji farmakologicznej jak i chirurgicznej pobyt w Wiedniu zamyka się w jednym dniu.

Oprócz Aborcji Bez Granic możesz liczyć na działającą lokalnie grupę „Ciocia Wienia” – facebook.com/ciociawienia

5 – 9 tydzień — metoda farmakologiczna

Podczas aborcji farmakologicznej podawane są w klinice Mifepristone i Misoprostol (te same leki, które zamówić można przez serwis Women Help Women). Mifepristone przyjmuje się na miejscu w obecności lekarki, po badaniu USG. Misoprostol, wraz z instrukcją zażycia, dostaje się do przyjęcia w domu, dzięki czemu nie jest konieczne spędzanie kilku dni w Wiedniu i czekanie aż aborcja się zakończy.

• całkowity pobyt w klinice: ok. 30 minut

6 – 14 tydzień — metoda chirurgiczna próżniowa

Metoda próżniowa jest dużo mniej inwazyjna i bezpieczniejsza niż tradycyjne łyżeczkowanie. Przy aborcji tą metodą, nieznacznie poszerza się kanał szyjki macicy, a następnie odsysa się zawartość macicy wraz z zarodkiem za pomocą jednorazowej kaniuli z tworzywa sztucznego. Zabieg poprzedzony jest badaniem USG i krótką rozmową z anestezjolożką na temat najlepszej metody znieczulenia. Możesz zdecydować się na znieczulenie miejscowe (zastrzyk), bądź na całkowite (do wyboru pełna bądź lokalna narkoza).

• czas trwania zabiegu: 3-4 minuty
• całkowity pobyt w klinice: ok. 2 godzin

14+ Po 13 tygodniu zabieg na życzenie nie jest już możliwy w Austrii – w tym celu udaj się do Holandii (do 22 tygodnia) lub UK (do 24 tygodnia).

W związku z tym, że jest to zabieg prywatny, ceny aborcji mogą być różne w poszczególnych klinikach. Aborcja chirurgiczna kosztuje pomiędzy 550 a 915 euro, aborcja farmakologiczna pomiędzy 535 a 560 euro.

Ciocia Wienia współpracuje z kliniką, która oferuje najniższe ceny. W cenę zabiegu wliczone jest też badanie grupy krwi i znieczulenie.

Pomoc oferowana przez Ciocię Wienię

Jako Ciocia Wienia wspieramy osoby z Polski i innych krajów, w których dostęp do aborcji jest utrudniony lub niemożliwy, w zorganizowaniu bezpiecznego zabiegu w Wiedniu.

Dostarczamy informacji o prawach reprodukcyjnych w Austrii oraz dostępnych formach aborcji, pomagamy w organizacji wyjazdu, noclegu i zabiegu, i tłumaczeniu. Kiedy jest to możliwe, oferujemy wsparcie finansowe.

Oferujemy nieoceniającą przestrzeń wszystkim osobom, które są w niechcianej ciąży: kobietom cis, osobom niebinarnym, trans, interpłciowym i queer, niezależnie od narodowości, statusu prawnego, miejsca zamieszkania.

 • Umawiamy termin w klinice
 • Oferujemy nocleg w prywatnych mieszkaniach naszych woluntariuszek
 • Towarzyszymy i, jeśli potrzebujesz (personel w zaprzyjaźnionej klinice mówi po angielsku i niemiecku), tłumaczymy w klinice
 • Możemy odebrać Cię z dworca
 • Wspieramy osoby, które nie mają środków na zabieg

Ciocia Wienia pomaga w organizacji anonimowego porodu w Austrii.

Anonimowy poród jak również anonimowa opieka przedporodowa oraz transport sanitarny należą do bezpłatnych usług świadczonych w każdym szpitalu austriackim.

Lekarki, pielęgniarki i położne uszanują Twoje prawo do anonimowości. Zarówno Ty jak i dziecko otrzymacie anonimową opiekę medyczną. Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej.

Po porodzie urząd do spraw dziecka przejmuje prawną odpowiedzialność za dziecko i przekazuje je rodzicom adopcyjnym.

Jest to całkowicie legalne i dlatego nie będziesz musiała się martwić postępowaniem sądowym lub karnym.

Żeby rodzic anonimowo w Austrii, nie potrzebujesz austriackiego ubezpieczenia, zameldowania ani obywatelstwa.

Możesz zgłosić się do Cioci Wieni, by pomogła ci w organizacji całej procedury. Umówimy terminy, będziemy dla Ciebie tłumaczyć w szpitalu, zapewnimy nocleg.

Czas na zmianę decyzji: Masz 6 miesięcy na to, żeby podjąć ostateczną decyzję o oddaniu dziecka do adopcji. Jeśli zmienisz zdanie, możesz zgłosić się do urzędu do spraw dziecka, ujawnić swoją tożsamość i poprosić o pomoc w unieważnieniu decyzji o oddaniu praw rodzicielskich.

Dorzuć się komuś do bezpiecznej aborcji

Na aborcję wyślę jej:
Chcesz pomóc?
Najlepiej walczyć o aborcje, robiąc aborcje.

Z naszej pomocy korzysta rocznie ponad 40 tysiące osób, którym wspieramy w zorganizowaniu aborcji. Każda złotówka się liczy, gdy tak jak my, robisz 94 aborcje dziennie (to niemal 4 aborcje co godzinę).