Aborcja farmakologiczna

Jeśli chcesz przerwać ciąże, a od twojej ostatniej miesiączki minęło mniej niż 13 tygodni, to najlepszą, najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą będzie aborcja farmakologiczna za pomocą tabletek poronnych. Nazywamy tą aborcję „domową” bo możesz zrobić ją sama, bez powikłań, bez konieczności konsultacji z lekarzem, we własnej łazience, na własnych zasadach. Zestaw tabletek (mifepriston i mizoprostol) zamówisz od Women Help Women.

Aborcja w domu tabletkami

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową) jest bezpieczną, łatwą i względnie tanią metodą przerywania ciąży. Do aborcji domowej potrzebujemy zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women.

I nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup, jak Women Help Women czy Kobiety w Sieci.

Po pierwsze: upewnij się, że na pewno jesteś w ciąży. Wystarczy, że wykonasz test ciążowy z moczu, który możesz kupić w aptece albo w sklepie z kosmetykami. Zażycie zestawu poronnego, gdy nie jest się w ciąży nie jest niebezpieczne dla zdrowia, ale nie ma sensu przyjmować leków na darmo.

Po drugie: Sprawdź też w którym tygodniu ciąży jesteś. To ważne, by zaplanować jaką dawkę leków powinnaś przyjąć oraz przygotować się na proces wywoływanego poronienia. Postaraj się przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki i skorzystaj z kalkulatora ciążowego dostępnego na stronie womenhelp.org.

Po trzecie: jeśli masz, to musisz najpierw usunąć wkładkę domaciczną.

Ponadto warto, żebyś przygotowała sobie:

 • zapas podpasek
 • środki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen, pyralginę, ketonal ale nie no-spę czy inne leki rozkurczowe)
 • ciepły koc w razie dreszczy
 • termofor lub butelkę z ciepłą wodą
 • coś do picia
 • ewentualnie coś lekkiego do jedzenia. Ważne: nie pij alkoholu – ale możesz palić papierosy 😉

Warto też wymyślić dla siebie jakieś zajęcie – najlepiej ruchowe, żeby przyspieszyć proces poronienia.

Jednak jeśli się będziesz bardzo źle czuła, możesz sobie np. włączyć ulubiony film i położyć się. Pamiętaj też o swoim komforcie psychicznym i pozytywnym nastawieniu – warto zadbać o to, aby maksymalnie się zrelaksować.

Dobrze, żeby ktoś przy tobie był (by było ci raźniej) albo miej chociaż pod ręką telefon, by w razie powikłań zadzwonić po pomoc.

Aborcja potrwa od kilku do kilkunastu godzin dlatego upewnij się, że masz na nią czas i jesteś w miejscu z dostępem do łazienki w którym czujesz się komfortowo.

Aborcja przebiega u każdej osoby inaczej.

Jeśli przeprowadzasz aborcję samych Arthrotekiem całość procesu może się bardzo przedłużyć, a zarodek możesz wydalić nawet po 2 dniach, ale krwawienie może wystąpić natychmiast po pierwszej dawce.

W przypadku zestawu M&M (mifepriston i mizoprostol), krwawienie zaczyna się po pierwszej lub drugiej dawce mizoprostolu.

Po wzięciu pierwszej tabletki, mifepristonu, zazwyczaj nic się dzieje. Do poronienia po samym mifepristonie dochodzi rzadko, chociaż przy bardzo słabych ciążach może się to zdarzyć.

W większości przypadków jednak nie ma żadnych objawów ani dolegliwości. Ewentualnie może wystąpić lekkie plamienie albo niewielkie mdłości. Możesz wtedy spokojnie wykonywać te same czynności, co zwykle.

Faktyczne poronienie następuje w ciągu kilku godzin od zażycia mizoprostolu.

W tym czasie bywa bardzo różnie – z naszych doświadczeń wynika, że niektóre osoby wyszorują w tym czasie pół mieszkania i zrobią obiad, a niektóre będą się zwijały z bólu siedząc na toalecie przez 3 godziny. Dlatego mówimy, że lepiej mieć kogoś pod ręką, kto w razie czego zajmie się Twoim dzieckiem czy zwierzęciem.

Wywołaniu poronienia towarzyszy ból o bardzo różnym natężeniu – może być podobny do miesiączkowego albo do porodowego. Każda z nas inaczej to odczuwa, ale nie należy się nastawiać na najgorsze. Po lekach przeciwbólowych ból znacznie maleje. Pomaga też ruch i termofor.

Po pierwsze dlatego, że odczuwamy skutki uboczne przyjęcia leków (tzn. biegunkę, dreszcze) a także skurcze macicy.

Kolejnym dowodem na działanie leków jest pojawiające się plamienie lub krwawienie. W trakcie tego krwawienia możemy obserwować wypadające kawałki nabłonka macicy przypominające skrzepy krwi.

Krwawienie takie powinno trwać co najmniej kilka dni. Całkowitym dowodem na powodzenie przerwania ciąży jest widoczność zarodka/płodu w wypadających resztkach lub wykonany test z krwi.

Większość osób nie widzi wydalanej tkanki, ale im dłuższa ciąża tym większe prawdopodobieństwo, że tkanki ciążowe będą widoczne.

Aborcja farmakologiczna nie niesie ze sobą ryzyka żadnych większych komplikacji, niż te związane z doświadczeniem spontanicznego poronienia.

„Skutkami ubocznymi” może być jedynie podwyższona temperatura, dreszcze, biegunka czy wymioty. Są to skutki krótkotrwałe i mijają po kilku godzinach.

Skuteczność poprawnie przyjętego zestawu poronnego to ponad 98% i jest to najbezpieczniejszy sposób przerwania niechcianej ciąży – rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia.

Krwawienie po wykonanym zabiegu aborcji farmakologicznej zazwyczaj utrzymuje się tydzień lub dwa tygodnie po aborcji. Czas ten bywa jednak dość zmienny.

Krwawienie może trwać krócej lub dłużej. Wszystko zależy od organizmu kobiety, długości przerwanej ciąży. Plamienie może utrzymywać się nawet do pierwszej miesiączki i nie jest to niczym nienaturalnym.

Z dróg rodnych wydostaje się nie tylko krew, ale również fragmenty złuszczającej się tkanki macicy. Można je łatwo zauważyć – są większe kawałki nabłonka macicy, podobne do tych, które wydalamy podczas miesiączki. Na początku wydzielina będzie miała intensywny czerwony kolor, następnie można zauważyć jak zmienia się w brązowe plamienia. Będzie to oznaką gojenia się macicy. Na końcu przejdzie w przeźroczysty śluz.

Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny może się przyczynić do nawrotu krwawienia.

Co do zasady nie jest konieczna kontrola lekarska czy badanie USG przed i po aborcją farmakologiczną [źródło], ale wszystko zależy od Twojego komfortu. Jeśli czujesz potrzebę sprawdzenia czy wszystko poszło ok, to możesz iść do lekarza. Lekarz nie zorientuje się, że przyjęłaś leki. Wystarczy, że powiesz, że zaczęłaś nagle krwawić.

Jednak pamiętaj, że jeśli przyjęłaś tabletki dopochwowo, to ich resztki mogą być widoczne przy ewentualnym badaniu ginekologicznym – dlatego jeśli wolisz nie mówić lekarzowi o tym, że sama wywołałaś poronienie, przyjmuj tabletki doustnie. Wtedy nawet w razie ewentualnej konieczności interwencji medycznej, nie będzie śladu zażycia tabletek.

Istnieje kilka sygnałów, które po aborcji mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego, a wizyta u lekarza jest konieczna. Nie lekceważ takich objawów, jak:

 • silny ból podbrzusza
  silny, promieniujący w dół brzucha, utrzymujący się ból, nawracający mimo przyjętych środków przeciwbólowych
 • gorączka
  gorączka, nie związana z przeziębieniem czy inną dolegliwością
 • brzydki zapach wydzieliny z pochwy
  zapach zmieniający się w nieprzyjemną, drażniącą woń
 • zbyt obfite krwawienie
  krwawienie, które potrzebuje więcej niż 2 maxi podpaski na godzinę lub trwa ponad dwa tygodnie i powoduje utratę sił, a badanie ogólne krwi wykazuje spadek hemoglobiny.

Z naszych doświadczeń wynika, że wiele osób po przyjęciu tabletek, mimo niepokojących objawów, w obawie przed stygmatyzacją, unika kontroli lekarskiej – jeśli jesteś taką osobą pamiętaj, że lekarze mają obowiązek udzielić ci pomocy, a ty nie musisz odpowiadać na pytanie o przyczynę poronienia.

Jednak w znakomitej większości przypadków osoby po aborcji czują się po prostu dobrze, a proces poronienia oceniają jako kompletny.

Objawy po aborcji różnią się pomiędzy kobietami, ale zwykle obejmują krwawienie, bóle brzucha, skurcze, wyczerpanie.

Krwawienie jest objawem skutecznie przeprowadzonej aborcji i elementem jej towarzyszącym, ale utrzymuje się również po nim.

Ból w dole brzucha utrzymuje się kilka dni po przeprowadzonej aborcji. Ból brzucha przypomina bóle menstruacyjne. Może to być też kłujący ból umiejscowiony w dole brzucha, pomiędzy jajnikami, czasem natężony po jednej stronie. Jest to reakcja organizmu na przyjęte leki i nie jest powodem do niepokoju.

Plamienie po aborcji występuje w różnym natężeniu. W zależności od konkretnego przypadku trwa kilka lub kilkanaście dni.

Krwawienie, szczególnie to obfite, zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Trzeba więc pamiętać o pewnych zasadach higieny, które powinny zapobiec zakażeniom. Przede wszystkim należy:

 • używać podpasek zamiast tamponów,
 • brać prysznic zamiast kąpieli,
 • zrezygnować z korzystania z basenu,
 • zrezygnować z irygacji pochwy,
 • na jakiś czas powstrzymać się przed współżyciem lub stosować prezerwatywy.

Normalne miesiączki powinny powrócić około 4-5 tygodni po aborcji. Zdarza się jednak, że krwawienie powraca nawet 8 tygodni po poronieniu. Początkowo krwawienie menstruacyjne zwykle trwa dłużej i jest obfitsze.

Wiele kobiet uskarża się na obolałe piersi. Niekiedy wycieka z nich siarka. Aby sobie z tym poradzić można stosować zimne okłady, nosić dobrze dobrany, unoszący biustonosz, piersi smarować maścią z arniką, przykładać rozgniecione liście z kapusty. To przyniesie ulgę i złagodzi ból. Dyskomfort piersi powinien przejść po około tygodniu do dwóch.

Hormon bHCG utrzymuje się w organizmie co najmniej przez dwa tygodnie po udanej aborcji.

Wykonywanie testu z moczu, czyli tradycyjnego testu płytkowego, po zażyciu tabletek nie ma zatem sensu, ponieważ wykryje on hormon i może dać fałszywą odpowiedź na temat ciąży.

Dlatego warto zrobić test z krwi. W pierwszym wyniku stężenie hormonu może nadal wskazywać na ciążę. Dopiero drugi test wskaże na to, czy aborcja się udała. Należy porównać współczynniki – jeśli ich wartość spada, to znaczy, że aborcja była skuteczna.

Aborcja samym misoprostolem

W Polsce wiele kobiet decyduje się na aborcję przy użyciu jedynie misoprostolu ze względu na to, że jest on dostępny w polskich aptekach.

Ceną za dostępność i niską cenę tego rozwiązania jest jego przedłużony czas – taka aborcja zajmie ci cały dzień. Może też być trochę bardziej wymagająca dla twojego organizmu.

4 tabletki wkładasz pod język. Misoprostol wchłania się przez śluzówkę.

Trzymasz je w jamie ustnej 30 minut.

Jeśli korzystasz z czystego misoprostolu (jako Cytotec lub z zestawu od WHW) potem połykasz to, co zostaje.

Uwaga: Jeżeli stosujesz Arthrotek, pamiętaj, że po każdych 30 minutach trzymania leków w jamie ustnej, możesz wypluć resztki. To, co zostaje to diclofenak, znajduje się w tych tabletkach (jest on lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ale przy aborcji nie ma potrzeby go stosować i obciążać nim swój żołądek). Dopochwowa aplikacja nie wymaga wyciągania diclofenaku.

Po 3 godzinach robisz dokładnie to samo. Minimalna ilość dawek, które musisz zażyć to 3.

Zatem do aborcji samym misoprostolem używasz co najmniej 12 tabletek Arthrotecu lub Cytotecu.

W Polsce misoprostol występuje w postaci dwóch leków: cytotek i arthrtotek. Niestety oba są sprzedawane wyłącznie na receptę.

Jeśli masz wsparcie swojego partnera, możesz poprosić o załatwienie takiej recepty. Arthrtotek stosowany jest na bóle stawów i kosztuje ok 60 zł.

Istnieje możliwość zakupu tych leków w obrocie pozaaptecznym (portale ogłoszeniowe), koszt jednak jest o wiele większy niż w aptece na receptę – narażasz się też na oszustów.

Aborcja mifepristonem i misoprostolem - zestawem poronnym

Najlepszym rozwiązaniem aborcyjnym jest zestaw tabletek aborcyjnych składających się z jednej tabletki mifepristonu oraz czterech tabletek misoprostolu.

W zestawie od Women Help Women (womenhelp.org), poza misoprostolem (substancją powodującą skurcze, w Polsce dostępną jako Cytotec) otrzymujemy również mifepriston, czyli środek, który blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.

Zażycie kombinacji mifepristonu i misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%.

Jeśli do dyspozycji masz zestaw mifepriston + misoprostol i Twoja ciąża nie jest starsza niż 12 tygodni to dawkujesz zestaw następująco:

 1. Tabletkę mifepristonu połykasz popijając wodą (proste).
 2. Czekasz 24 godziny
 3. Po upływie w.w. czasu przyjmujesz 4 tabletki misoprostolu. Misoprostol aplikujesz pomiędzy policzek i dziąsło (po dwie tabletki z  każdej strony), pod język albo dopochwowo (bo misoprostol wchłania się przez śluzówkę).
 4. W jamie ustnej trzymasz misoprostol przez 30 minut, potem połykasz to, co zostaje. Te 4 tabletki wystarczą do przeprowadzenia aborcji przy tej długości ciąży.

Jeżeli zamówiłaś tabletki z WHW to dostaniesz 8 tabletek misoprostolu – te nadmiarowe 4 tabletki są zapasowe i mogą być pomocne w oczyszczaniu macicy.

Zestaw tabletek aborcyjnych pochodzący z wiarygodnego i bezpiecznego źródła można uzyskać od organizacji WHW czyli Women Help Women (womenhelp.org/pl).

Organizacja ta wysyła tabletki poronne (czyli mifepriston oraz misoprostol “M&M” w zestawie), udostępniając je kobietom w krajach, gdzie aborcja jest zakazana lub dostęp do bezpiecznej aborcji jest utrudniony.

Aby zamówić zestaw z bezpośrednią dostawą do domu, należy wypełnić konsultację na stronie internetowej, odpowiedzieć na serię pytań. To forma wywiadu lekarskiego, którego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia zestawu M&M.

Bądź szczera w odpowiedziach. Organizacja będzie starała się Ci pomóc w każdym przypadku, ale szczerość odpowiedzi jest ważna, aby nie zaszkodziło to Twojemu zdrowiu i życiu.

Czy mogę wziąć tabletki poronne gdy...

Otrzymujemy od Was wiele pytań o to, czy na pewno możecie użyć tabletek aborcyjnych do przerwania ciąży. Istnieje niewielka liczba specyficznych schorzeń i chorób lub okoliczności zdrowotnych, które wykluczają możliwość aborcji farmakologicznej.

Jeśli podejrzewacie, że macie jedną z nich (cierpicie na rzadką chorobę) zachęcamy Was do wypełniania konsultacji na stronie womenhelp.org i udzielania szczerych odpowiedzi na pytania dotyczące Waszego zdrowia. Dzięki temu będziecie bezpieczniejsze.

Jednak pamiętajcie, że tabletki aborcyjne są dostępne od lat 80tych i były przyjmowane przez miliony osób, bardzo często bez nadzoru medycznego. Są to jedne z najlepiej przebadanych leków na świecie. Z badań wynika, że ​​dla większości osób aborcja farmakologiczna jest skuteczna i bezpieczna.

Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do przyjęcia leków do aborcji medycznej. Praktycznie każda osoba może przerwać ciążę tą metodą.

Przeciwwskazaniem do przyjęcia leków jest:

 • porfiria o podłożu genetycznym,
 • przewlekła niewydolność nadnerczy lub niewydolności wątroby,
 • stwierdzona ciąża pozamaciczna lub podejrzenie ciąży pozamacicznej (Mifepriston i Misoprostol nie zadziałają w przypadku ciąży pozamacicznej)
 • uprzednia silna reakcja alergiczna na Mifepriston lub Misoprostol

Nie. Zanim weźmiesz leki poronne musisz usunąć wkładkę domaciczną.

Tak. Możesz przyjąć tabletki aborcyjne niezależnie od tego w jakiej ciąży jesteś. Liczba tabletek i sposób ich przyjmowania pozostają takie same. 

Tak. Wzięcie tabletek poronnych nie wpłynie na niemowlę.

Mifepristone nie ma wpływu na rozwijający się płód ani na niemowlę karmione piersią.

Ilość mizoprostolu, która faktycznie przenika do mleka, jest tak mała, że ​​nie zaszkodzi dziecku karmionemu piersią.

 

Tak. Nie ma dowodów na to, że wcześniejsze cesarskie cięcie sprawia, że ​​tabletki aborcyjne są mniej bezpieczne lub mniej skuteczne, jeśli są stosowane do aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

Tak. Niezależnie od budowy twojego ciała możesz wziąć bezpiecznie tabletki aborcyjne. Protokoły i dawki w przypadku aborcji farmakologicznej są dokładnie takie same, niezależnie od wagi i wzrostu.

Tak. Każda osoba, która ma macicę i jest w niechcianej ciąży, może stosować tabletki aborcyjne.

Tak, możesz, pamiętaj jednak, że osoba zakażona wirusem HIV może być bardziej narażona na infekcję lub anemię, więc przed zastosowaniem tabletek aborcyjnych powinna przyjmować tabletki z żelazem, ale nadal może stosować pigułki aborcyjne, aby bezpiecznie przerwać ciążę.

Możesz wziąć tabletki poronne jak inne osoby, ale najpierw pamiętaj, że osoba, która ma grupę krwi Rh- i jest w ciąży dłużej niż 9 tygodni, powinna otrzymać zastrzyk immunoglobuliny anty-D w dniu przyjmowania tabletek aborcyjnych lub jeśli nie jest to możliwe, w ciągu 72 godzin od aborcji, jeśli planuje mieć dziecko w przyszłości.

Tak. Generalnie leki antydepresyjne nie wchodzą w interakcje z tabletkami poronnymi, ale mogą wchodzić z lekami przeciwbólowymi. Jeśli przyjmujesz na stałe leki antydepresyjne i planujesz aborcję farmakologiczną, to być może będzie konieczne przyjęcie większej ilości leków przeciwbólowych. Najbezpieczniejsze w takiej sytuacji są tabletki na bazie ibuprofenu.

Dorzuć się komuś do bezpiecznej aborcji

Na aborcję wyślę jej:
Chcesz pomóc?
Najlepiej walczyć o aborcje, robiąc aborcje.

Z naszej pomocy korzysta rocznie ponad 40 tysiące osób, którym wspieramy w zorganizowaniu aborcji. Każda złotówka się liczy, gdy tak jak my, robisz 94 aborcje dziennie (to niemal 4 aborcje co godzinę).