Przejdź do treści

Ciąża
podstawowe informacje


Większość prawidłowo przebiegających ciąż trwa około 40 tygodni, które dzielimy na 3 trymestry trwające mniej więcej po 3 miesiące.

Test ciążowy.

Podział na trymestry

Pierwszy trymestr teoretycznie zaczyna się liczyć od momentu zapłodnienia komórki jajowej. W praktyce zaś jako początek okresu ciąży przyjmuje się ostatni dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem (które w większoci przypadków jest zbyt trudno uchwytne, by określić jego dokładny czas).

Po zapłodnieniu komórki jajowej mamy do czynienia z zarodkiem, który w ciągu pierwszych dwóch tygodni przemieszcza się z jajnika do macicy i osadza się w jej ścianie. Tam rozwija się w embrion, który do około ósmego tygodnia zaczyna wykształcać pierwsze układy (tj. krążeniowy, nerwowy i kostny).

Od 9 tygodnia od zapłodnienia do końca ciąży mówimy już o płodzie, który po kolei rozwija narządy wewnętrzne, rdzeń kręgowy, kończyny i mózg. Co ciekawe, w pierwszych tygodniach ciąży niedoświadczone oko raczej nie rozróżni płodów różnych gatunków ssaków, ponieważ ich rozwój przebiega niemalże identycznie.

Drugi trymestr ciąży trawa od 14 do 27 tygodnia ciąży.

Trzeci trymestr ciąży trwa od 28 tygodnia ciąży aż do jej zakończenia (przeważnie w okolicach 40 tygodnia).

Skąd wiadomo, że jest się w ciąży?

No dobrze, ale skąd ludzie w ogóle wiedzą, że są w ciąży? Pierwszymi objawami ciąży są między innymi utrata miesiączki (która oczywiście nie u każdego oznacza ciążę), obrzęk piersi, zmiana koloru sutków, zmęczenie i tzw. huśtawka emocjonalna spowodowana zmianą poziomu hormonów w organiźmie.

Wtedy większość z nas zazwyczaj leci do apteki po test ciążowy, który po około 10-14 dniach od zapłodnienia wykrywa zmianę hormonu HCG w moczu. Mówi się, że testy ciążowe są skuteczne w około 99%, zdarzają się jednak zarówno fałszywe pozytywy, jak i negatywy. Dlatego dla pewności z reguły zaleca się powtórzenie testu.

U niektorych osób ciąża przebiega z minimalną ilością objawów, inne natomiast (nawet te przebiegające prawidłowo) mogą być bardziej burzliwym okresem. "Skutków ubocznych" ciąży jest multum, a oczywiście wszystko zależy od masy warunków - genetyki, otoczenia, trybu życia osoby ciężarnej itd. itd.

Z czym może wiązać się ciąża?

Niektóre ciąże są także narażone na komplikacje, a inne konczą się poronieniem. Dlatego ważne jest, by wraz z początkiem ciąży (którą mamy zamiar donosić) przejrzeć ważne informacje na temat prawidłowego jej przebiegu.

Czy można przerwać ciąże?

Oczywiście, że tak - jeśli tego chcesz możesz przerwać ciąże. Jest to możliwe na każdym jej etapie. Nasza strona kompleksowo opisuje temat aborcji.

Ciąża jest wyborem. Mamy oczywiście prawo być przerażone jej wizją, ale w byciu w ciąży też nie ma nic złego. Ani w jej przerwaniu. Ciąża nie jest bowiem boską karą za seks. Jest zwyczajnym procesem biologicznym, o którym powinnyśmy móc samodzielnie zdecydować.