Fakty – zdrowie

 1. Aborcja jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów medycznych na świecie i najczęstszym zabiegiem w ginekologii.
 2. W USA więcej osób trafia na ostry dyżur po usunięciu zęba mądrości niż po aborcji.
 3. Aborcja nie powoduje raka szyjki macicy ani piersi. Nie istnieją żadne naukowe dowody na powiązanie doświadczenia aborcji z zachorowaniem na raka.
 4. Na 100 kobiet, które zrobiły aborcję farmakologiczną statystycznie 2 muszą udać się do lekarza, punktu pierwszej pomocy lub do szpitala, aby otrzymać dalszą pomoc medyczną.
 5. Zażycie tabletek aborcyjnych we wczesnej ciąży jest znacznie bezpieczniejsze niż użycie Viagry. Według danych z artykułu w periodyku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (Journal of the American Medical Association) odsetek przypadków śmiertelnych zażycia Viagry wynosi 1 na 20 000. Odsetek przypadków śmiertelnych przy aborcji medycznej szacuje się na mniej niż 1 na 100 000. W wielu krajach Viagra jest dostepna bez recepty, a tabletki aborcyjne są ścisle kontrolowane.
 6. Według wielu dostępnych aktualnych i rzetelnych badań płód nie jest w stanie doświadczać bólu w jakiejkolwiek postaci przed 24. tygodniem ciąży, gdyż nerwy nie są jeszcze połączone z korą mózgową.
 7. Część lekarzy nie stosuje niektórych metod aborcji chirurgicznej przed szóstym tygodniem ciąży. Tymczasem aborcję farmakologiczną można zastosować zaraz po stwierdzeniu ciąży, a więc już w pierwszych tygodniach jej trwania. Dzięki dostępności aborcji farmakologicznej można wcześniej, a tym samym bezpieczniej, przerwać ciążę.
 8. Aborcja nie zwiększa ryzyka wystąpienia depresji. Nie ma związku między chorobami psychicznymi a przerwaniem ciąży. Przebadano 400 tysięcy kobiet z doświadczeniem aborcji.
 9. Po aborcji, tak samo jak po poronieniu, może pojawić się laktacja. W tej sytuacji pomóc mogą leki na zatrzymanie laktacji, które na prośbę można uzyskać od lekarza_lekarki. Nie powinno się ściągać mleka, powstrzymanie się od tego sprawi, że laktacja sama się zatrzyma.
 10. Aborcja nie powoduje zaburzeń zdrowia psychicznego, ale zmuszanie osoby do kontynuacji niechcianej ciąży i porodu może prowadzić kryzysów emocjonalnych, a nawet depresji.
 11. Po aborcji możliwe jest odczuwanie wahania nastroju, ale według wielu badań zdecydowana większość (95% !) nie żałuje aborcji i uważa, że decyzja o przerwaniu ciąży była słuszna.
 12. Miliony osób na świecie przeprowadzają aborcję medyczną we wczesnym stadium ciąży i nie zaobserwowano żadnych długoterminowych negatywnych skutków dla zdrowia.
 13. Aż 66% testów ciążowych, z moczu, wykonanych po 2 tygodniach od aborcji wskazuje na ciążę nawet, kiedy osoba tak naprawdę nie jest w ciąży. Lepiej poczekać 3-4 tygodnie przed wykonaniem testu płytkowego, inaczej wynik może być nieprawdziwy.
 14. Hormon bHCG utrzymuje się w moczu i krwi jeszcze nawet 2 tygodnie po udanej aborcji. Można zrobić dwa testy z krwi w odstępie 1-2 dni – malejący współczynnik hormonu oznacza, że ciąża została przerwana.
 15. Co do zasady nie jest konieczne udanie się na kontrolę czy badanie USG po aborcji farmakologicznej.
 16. Nowy cykl menstruacyjny rozpoczyna się bezpośrednio po aborcji. Oznacza to, że jeśli osoba nie rozpocznie antykoncepcji hormonalnej, owulacja wystąpi 2-4 tygodnie później, a miesiączka 4-6 tygodni po aborcji.
 17. Płodność po aborcji farmakologicznej pojawia się już podczas najbliższej owulacji.
 18. Aborcja jest bezpieczniejsza niż poród.