Fakty – aborcja farmakologiczna

 1. Aborcja farmakologiczna przebiega jak spontaniczne poronienie.
 2. Aborcja farmakologiczna nie niesie ze sobą ryzyka żadnych większych komplikacji niż te związane z doświadczeniem spontanicznego poronienia.
 3. Mifepristone i Misoprostol znajdują się na liście kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
 4. Farmakologiczna aborcja przy użyciu Mifepristonu i Misoprostolu stosowana jest w większości krajów europejskich.
 5. Na 100 kobiet, które zrobiły aborcję farmakologiczną statystycznie 2 muszą udać się do lekarza, punktu pierwszej pomocy lub do szpitala, aby otrzymać dalszą pomoc medyczną.
 6. Zażycie tabletek aborcyjnych we wczesnej ciąży jest znacznie bezpieczniejsze niż użycie Viagry. Według danych z artykułu w periodyku Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (Journal of the American Medical Association) odsetek przypadków śmiertelnych zażycia Viagry wynosi 1 na 20 000. Odsetek przypadków śmiertelnych przy aborcji medycznej szacuje się na mniej niż 1 na 100 000. W wielu krajach Viagra jest dostepna bez recepty, a tabletki aborcyjne są ścisle kontrolowane.
 7. Część lekarzy nie stosuje niektórych metod aborcji chirurgicznej przed szóstym tygodniem ciąży. Tymczasem aborcję farmakologiczną można zastosować zaraz po stwierdzeniu ciąży, a więc już w pierwszych tygodniach jej trwania. Dzięki dostępności aborcji farmakologicznej można wcześniej, a tym samym bezpieczniej, przerwać ciążę.
 8. Misoprostol jest lekiem stosowanym “off-label” w polskich szpitalach przez lekarzy i lekarki, najcześciej w sytuacji poronień w toku lub w celu oczyszczenia macicy po poronieniu. Stosowanie leków w celach, do których nie są wprost zarejestrowane jest bardzo powszechne w medycynie.
 9. Miliony osób na świecie przeprowadzają aborcję medyczną we wczesnym stadium ciąży i nie zaobserwowano żadnych długoterminowych negatywnych skutków dla zdrowia.
 10. Stosowanie samego Misoprostolu lub Misoprostolu w połączeniu z Mifepristonem jest zalecane, skuteczne, bezpieczne i szeroko przebadane do 12. tygodnia ciąży.
 11. Krwawienie po aborcji farmakologicznej trwa mniej więcej od 9 do 14 dni. Czasem zdarza się, że kobiety krwawią i wydalają skrzepy (tkanki i krew) nawet przez 4 tygodnie.
 12. Aborcja famakologiczna jest bezpieczna i można ją przeprowadzić więcej niż jeden raz. Nie ma żadnych dowodów na to, aby aborcja medyczna przeprowadzona więcej niż jeden raz miała negatywny wpływ na zdrowie.
 13. Całkowita aborcja po zażyciu kombinacji Mifepristonu i Misoprotoslu występuje w 98% aborcji przeprowadzonych przed 12. tygodniem ciąży.
 14. Podczas aborcji farmakologicznej można używać środków przeciwbólowych, ale nie wolno używać no-spy i innych leków rozkurczowych.
 15. Płodność po aborcji farmakologicznej pojawia się już podczas najbliższej owulacji.
 16. Zakup tabletek przez internet oraz przeprowadzenie aborcji farmakologicznej w domu jest całkowicie legalne.
 17. Wspieranie drugiej osoby w doświadczeniu aborcji (towarzyszenie jej podczas przyjmowania tabletek, udzielanie rady i informacji) jest legalne.
 18. Mifepriston nie jest zarejestrowany jako lek w Polsce. Jednak każda osoba może na własny użytek sprowadzić ten lek zza granicy. Zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego można przywieźć do 5 opakowań każdego leku.
 19. Misoprostol jest lekiem zarejestrowanym w Polsce. Występuje w Arthrotecu, leku na choroby stawów, jako substanacja wspomagająca oraz w Cytotecu, leku na owrzodzenie przewodu pokarmowego, jako subtancja czynna. Mimo, że nie jest zarejestrowany jako środek poronny, używa się go w szpitalach w sytuacji poronień (zarówno tych spontanicznych jak i aborcji).
 20. Działalność organizacji i serwisów takich jak Women Help Women i Women on Web jest całkowicie legalne, podobnie jak korzystanie z ich pomocy.
 21. Leki do aborcji farmakologicznej nie powodują żadnych długotrwałych skutków dla zdrowia, każdy z tych środków znika z organizmu po kilkunastu (Mifepriston) lub kilku (Misoprostol) godzinach od zażycia.
 22. Podwyższona temperatura ciała, dreszcze i biegunka to skutki uboczne działania Misoprostolu – nie muszą wystąpić, ale ich wystąpienie jest całkowicie normalne i nie utrzymuje się długo.
 23. Co do zasady nie jest konieczna kontrola lekarska czy badanie USG po aborcji farmakologicznej.
 24. Niepokojącymi objawami po aborcji farmakologicznej są występujące po kilku dniach nasilające się bóle podbrzusza, wysoka temperatura oraz “gnijący” zapach wydzieliny z pochwy. To znak, że nie doszło do całkowitego usunięcia tkanek i należy się udać do lekarza.
 25. Aż 66% testów ciążowych, z moczu, wykonanych po 2 tygodniach od aborcji wskazuje na ciążę nawet, kiedy osoba tak naprawdę nie jest w ciąży. Lepiej poczekać 3-4 tygodnie przed wykonaniem testu płytkowego, inaczej wynik może być nieprawdziwy.
 26. Hormon bHCG utrzymuje się w moczu i krwi jeszcze nawet 2 tygodnie po udanej aborcji. Można zrobić dwa testy z krwi w odstępie 1-2 dni – malejący współczynnik hormonu oznacza, że ciąża została przerwana.