Rok wojny. Rok aborcyjnego wsparcia dla Ukrainek i migrantek.

Dziś mija rok od ataku na Ukrainę i rozpoczęcia pełnoskalowej wojny, która niestety trwa do teraz. Podsumowujemy dane o wsparciu jakie organizacje aborcyjne udzielały w tym czasie.
Ważne:
  • Treść zagadnienia 1
  • Treść zagadnienia 2
  • Treść zagadnienia 3

Jako Aborcja Bez Granic, czyli inicjatywa 6 organizacji pomagających w aborcjach, w ciągu ostatnich 12 miesiącach pomogłyśmy co najmniej 1814 osobom z Ukrainy w niechcianych ciążach w dostępie do aborcji.

Zdecydowana większość osób przerwała ciążę tabletkami aborcyjnymi, które pozyskały od WHW, ale były też osoby, które nabywały misoprostol w inny sposób (recepty, handlarze). Towarzyszyłyśmy im w trakcie brania tabletek.

30 osób wyjechało za granicę na aborcję ciąży w drugim trymestrze. Większość z nich miała stwierdzone wady płodu, ale były też osoby, które decydowały się przerwać zaawansowane ciąże z powodu działań wojennych i obawy o przyszłość.

Nie wszystkie z tych osób wyjeżdżały z Polski. Niektóre odzywały się jeszcze z Ukrainy, bo z powodu sytuacji w państwie nie były w stanie zrobić aborcji w ukraińskim szpitalu.

Współpraca z Ukraińskimi organizacjami

Jako Aborcja Bez Granic pośredniczyłyśmy w przekazywaniu tabletek aborcyjnych i tabletek „dzień po” do organizacji feministycznych działających w Ukrainie, by te mogły rozdawać je osobom na miejscu. Women Help Women przekazało ponad 40 tysięcy zestawów leków aborcyjnych i ponad 100 tysięcy tabletek „dzień po”.

Aborcja Bez Granic na całą pomoc przeznaczyła ponad 266 870 złotych. Zdecydowana większość tej kwoty, to pieniądze przeznaczone na zabiegi aborcji w zagranicznych klinikach (w większości w Holandii) i zniżki bądź całkowite zniesienie kwoty darowizny za tabletki aborcyjne.

Koszt 40 tysięcy zestawów aborcyjnych i 100 tysięcy tabletek „dzień po” nie jest ujęty w tej sumie.

Na stronie womenhelp.org i naszej znajdują się instrukcje zamówienia i zażycia tabletek aborcyjnych w językach ukraińskim i rosyjskim.

Zobacz też:

Dorzuć się komuś do bezpiecznej aborcji

Na aborcję wyślę jej:
Chcesz pomóc?
Najlepiej walczyć o aborcje, robiąc aborcje.

Z naszej pomocy korzysta rocznie ponad 40 tysiące osób, którym wspieramy w zorganizowaniu aborcji. Każda złotówka się liczy, gdy tak jak my, robisz 94 aborcje dziennie (to niemal 4 aborcje co godzinę).