Studia medyczne bez fachowej wiedzy o aborcji farmakologicznej? 10 powodów dla których os. studiujące powinny o niej wiedzieć

Dostęp do aborcji jest trudny, nie wszystkie osoby stać na wyjazd za granicę czy skorzystanie z prywatnego gabinetu ginekologicznego. Aborcja farmakologiczna stanowi bezpieczną i wygodną alternatywę, a rozpowszechnianie o niej rzetelnych informacji jest niezwykle potrzebne.
Ważne:
  • Aborcja farmakologiczna to przerwanie ciąży za pomocą kombinacji dwóch leków: mifepristone (bloker progesteronu) i misoprostol (środek wywołujący skurcze macicy).
  • Dzięki aborcji farmakologicznej możliwe jest coś, co nazywamy bezpieczną samoobsługą aborcyjną lub zarządzaniem swoją własną aborcją.
  • Aborcja farmakologiczna w domu jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia jako najbezpieczniejsza metoda przerwania ciąży do conajmniej 12. tygodnia.

Każda osoba studiująca medycynę powinna nie tylko wiedzieć jak wygląda taka samopomoc aborcyjna, ale przede wszystkim jak wspierać dostęp do tych leków. Dlaczego?

Tłumaczymy i przedstawiamy w skrócie 10 powodów, dla których wszystkie osoby studiujące medycynę powinny zdobyć wiedzę o aborcji farmakologicznej.

Oryginalny tekst w języku angielskim napisany przez Abby Ramey and Rachel Abbott, Medical students for choice (oryginał dostępny tutaj).

  1. Możesz ją zapewniać!
  2. Nie jest trudno opanować wiedzę na temat aborcji farmakologicznej. Przepisywanie leków do aborcji jest jak przepisywanie jakichkolwiek innych leków. [przypis: Polski kontekst jest jednak trochę inny – przepisywanie leków nie jest u nas możliwe prawnie, ale rozmowa, konsultacja, badanie po aborcji farmakologicznej jest i powinna być bezpieczna prawnie zarówno dla lekarza czy lekarki jak dla osoby szukającej informacji].
  3. Większość aborcji ma miejsce w pierwszych dziesięciu tygodniach ciąży, dlatego zapewnienie dostępu do leków aborcyjnych ma duży wpływ na wachlarz opcji i daje realny wybór osobom potrzebującym aborcji.
  4. Wiele osób woli aborcję farmakologiczną od zabiegu, również dlatego, że aborcję farmakologiczną można przeprowadzić w domu i ukryć ten fakt, przed niewspierającymi osobami, np. przed przemocowym partnerem. Przebieg aborcji farmakologicznej wygląda jak poronienie spontaniczne. 
  5. Aborcja farmakologiczna możliwa jest przy wsparciu tzw telemedycyny czyli obecności osoby wspierającej przez telefon. To z kolei sprawia, że ten rodzaj aborcji jest wygodną alternatywą dla osób mieszkających daleko od większych ośrodków miejskich. 
  6. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz aborcję czy nie, możesz opowiadać się za jej oferowaniem w praktyce. Możesz też kwestionować mity (takie jak „zatrzymanie działania pigułek aborcyjnych”, czy „niebezpieczne środki z internetu”). Możesz wspierać osoby, które skorzystały z leków i robić im badania po aborcji, w celu sprawdzenia czy wszystko poszło sprawnie i macica się oczyściła [przypis: to jest szczególnie ważne w kontekście polskim].
  7. Samodzielna aborcja za pomocą tabletek jest coraz powszechniejsza. Możesz wspierać pacjentki, które samodzielnie zarządzają swoją aborcją, zapewniając im dokładne informacje.
  8. Możesz walczyć ze stygmatyzacją aborcji i samoobsługi aborcyjnej w swojej praktyce lub systemie opieki zdrowotnej.
  9. Aborcja farmakologiczna ratuje życie! Szczególnie tych osób, które nie mają dostępu do aborcji chirurgicznej w formalnym systemie ochrony zdrowia. Wszędzie tam, gdzie funkcjonują bariery w postaci „klauzuli sumienia” dla lekarzy, przymusowe konsultacje psychologiczne, ograniczenia dotyczące tygodni ciąży, aborcja farmakologiczna jest ratunkiem.
  10. Aborcja farmakologiczna powinna być częścią rutynowej ochrony zdrowia, o której wie każda osoba pracująca w sektorze medycznym!
Zobacz też:

Dorzuć się komuś do bezpiecznej aborcji

Na aborcję wyślę jej:
Chcesz pomóc?
Najlepiej walczyć o aborcje, robiąc aborcje.

Z naszej pomocy korzysta rocznie ponad 40 tysiące osób, którym wspieramy w zorganizowaniu aborcji. Każda złotówka się liczy, gdy tak jak my, robisz 94 aborcje dziennie (to niemal 4 aborcje co godzinę).