Pomoc w aborcji to akt miłości, troski, empatii i solidarności

Coraz częściej widzimy, że osoby udzielające wsparcia są zastraszane groźbą odpowiedzialności karnej za pomocnictwo czy nakłanianie do aborcji. Wiele z nas udziela wsparcia w mediach społecznościowych. Chcesz pomagać w aborcjach, ale nie wiesz jak zacząć? Masz wątpliwości co jest legalne, a co ryzykowne?
Ważne:
 • Treść zagadnienia 1
 • Treść zagadnienia 2
 • Treść zagadnienia 3

Przeczytaj poniższy tekst by dowiedzieć się jak możesz działać – może ci się to przydać jeśli chcesz nieść pomoc w aborcji.

Pomoc w aborcji teraz – co można, czego nie można, a co trzeba?

Pomoc w aborcji – co jest legalne? Co można zrobić?

Przede wszystkim legalne jest PRZERWANIE WŁASNEJ CIĄŻY (do 22 tygodnia ciąży).

 • Niezależnie od powodu, jakim się kierujesz.
 • Możesz wykonać aborcję farmakologiczną w domu lub wyjechać za granicę do kliniki (za granicą odpowiadasz według prawa danego państwa).

Pamiętaj więc – potrzebujesz aborcji? Zadzwoń do Aborcji Bez Granic na telefon aborcyjny: +48 22 29 22 597.

W polskim szpitalu nadal można skorzystać z prawa do aborcji z pozostałych dwóch przesłanek czyli:

 • przy zagrożeniu życia osoby w ciąży
 • oraz w przypadku ciąży powstałej w wyniku przestępstwa (choć jest to trudne).

Wyrok trybunału z 22 października uniemożliwia przerwanie ciąży na podstawie przesłanki embriopatologicznej – w takiej sytuacji można wyjechać za granicę.

Masz również prawo do uzyskania pomocy medycznej w Polsce, jeśli podczas aborcji farmakologicznej dojdzie do komplikacji lub gdy np. jeśli dojdzie do zagrożenia Twojego życia z powodu nieskutecznej próby aborcji. Pamiętaj, że personel medyczny ma obowiązek udzielić Ci pomocy!

Legalne jest również zamawianie lub przewożenie z zagranicy leków na własny użytek.

Każde udzielanie informacji jest całkowicie LEGALNE (ale też przede wszystkim dobre). Obejmuje to zarówno rozpowszechnianie numeru telefonu do Aborcji Bez Granic czy innych informacji publicznie, jak i informowanie konkretnej osoby (koleżanki, przyjaciela, znajomej). Możesz mówić czy pisać o tym, jak wygląda aborcja farmakologiczna, proces wyjazdu za granicę, jakie mogą być skutki uboczne leków – innymi słowy: wszystko co wiesz i jest sprawdzone.

Możesz rozdawać wlepy, ulotki, obrazy z informacjami, plakatować, udostępniać linki, itp.

Możesz wspierać osobę w trakcie aborcji (i nawet powinno się to robić). Możesz towarzyszyć, uspokajać, zawieść do szpitala w razie konieczności, itp. Możesz również zawieźć osobę w ciąży na zabieg do kliniki za granicą, towarzyszyć jej tam, itp.

Możesz udzielać wsparcia w Internecie – towarzyszyć osobie, rozmawiać z nią o wątpliwościach, doradzać, nawet mówić, co zrobiłaś lub zrobiłabyś w podobnej sytuacji.

Gdzie w takim razie możesz szukać sprawdzonych informacji o aborcji? Przede wszystkim na naszej stronie, ale też na womenhelp.org oraz forum maszwybor.net. Jeśli potrzebujesz tabletki Dzień Po odezwij się do „kolektywu Dzień Po” na [email protected].

Co jest nielegalne?

Nielegalna jest umyślna i bezpośrednia pomoc w aborcji – czyli jeśli dajesz komuś tabletki, zamawiasz je dla kogoś, opłacasz przelew ze swojego konta.

Ktoś może to zgłosić na policję.

Zgodnie z prawe nie można z zagranicy też przywozić leków w dużej ilości, a tym bardziej wprowadzać ich do obrotu.

Od 23. tygodnia ciąży aborcja jest traktowana jako wywołanie porodu i z tego tytułu może grozić odpowiedzialność karna za dzieciobójstwo.

Masz pytania?

Coś jest niejasne? Potrzebujesz więcej informacji?

 • Napisz do nas przez stronę.
 • Kontakt telefoniczny z Aborcją Bez Granic: + 22 29 22 597.
 • E-mail: [email protected]
 • Albo nawiąż z nami kontakt przez Messangera i Instragram @aborcyjnydreamteam

Żeby nie dublować nam pracy, kontaktuj się proszę tylko jednym kanałem. Na pewno odpowiemy.

Zobacz też:

Dorzuć się komuś do bezpiecznej aborcji

Na aborcję wyślę jej:
Chcesz pomóc?
Najlepiej walczyć o aborcje, robiąc aborcje.

Z naszej pomocy korzysta rocznie ponad 40 tysiące osób, którym wspieramy w zorganizowaniu aborcji. Każda złotówka się liczy, gdy tak jak my, robisz 94 aborcje dziennie (to niemal 4 aborcje co godzinę).