Przemoc domowa - jak o niej pisać odpowie poradnik CPK: "Dlaczego nie odeszła wcześniej?"

Działaczki z Centrum Praw Kobiet przygotowały poradnik dla mediów, który pomoże dziennikarzom w walce z przemocą wobec kobiet.
Important:
  • Treść zagadnienia 1
  • Treść zagadnienia 2
  • Treść zagadnienia 3

Patrycja Wieczorkiewicz oraz Joanna Gzyra z Centrum Praw Kobiet piszą o swoim poradniku:

Język kształtuje rzeczywistość – dlatego tak ważne jest to, jakim językiem posługują się media informując o przemocy wobec kobiet. Centrum Praw Kobiet na podstawie analizy doniesień medialnych o przemocy wobec kobiet, a w szczególności o przypadkach kobietobójstwa, przygotowało poradnik dla dziennikarzy i dziennikarek, zawierający praktyczne porady, jak pisać o przemocy bez stygmatyzacji, traumatyzowania i przerzucania odpowiedzialności ze sprawcy na ofiarę.

Centrum Praw Kobiet

Poradnik pobrać można ze strony CPK. Przygotowałyśmy też post na IG z krótkim podsumowaniem byście mogły udostępnić go na swoich profilach.

Przemoc domowa, a aborcja

W poradniku CPK pojawia się akapit o przemocy reprodukcyjnej – czyli tej związannej z życiem intymnym i prokreacją. Do takiej przemocy wliczamy m.in. utrudnianie dostępu do antykoncepcji i aborcji, sabotowanie antykoncepcji, zmuszanie do ciąży (na przykład poprzez wywieranie presji) czy zmuszanie do aborcji w sytuacji w której sama chce urodzić dziecko.

Osoby, które piszą do nas z prośbą o wsparcie, często są w sytuacji w której doświadczają tego rodzaju przemocy. Codziennie pomagamy nie tylko młodym dziewczynom ale i dorosłym kobietom, które są w relacjach z partnerami, którym boją się powiedzieć, że nie chcą kontunuwać ciąży, przed którymi muszą ukrywać nie tylko aborcję, ale sam fakt zajścia w ciążę.

Zdajemy sobie, że hasło „rzuć go jeśli jest przeciwny aborcji” nie dla wszystkich jest równie łatwe i równie bezpieczne. Jeśli jesteś jedną z kobiet będącą w przemocowej relacji pamiętaj, że możesz liczyć nie tylko na naszą pomoc w dostępie i zorganizowaniu bezpiecznej aborcji, ale też na siostrzeńskie organizacje takie jak np. Centrum Praw Kobiet.

Przypominamy też osobom, którym już dzisiaj pomagamy – nie jesteście nam nic winne – nie musicie dla nas nic robić, by otrzymać wsparcie w przerwaniu ciąży nie trzeba spełnić żadnych specjalnych warunków. Jesteśmy przekonane co do ludzkiego prawa do bezpiecznej aborcji, braku stygmy i wstydu.

Jestem mężczyzną – jak mam wspierać w aborcji?

W tym roku wraz z grupą mężczyzn nagrałyśmy klip „Jej ciało jej wybór” o tym co mężczyźni myślą o aborcji. Pojawia się na nim m.in. Hubert Urbański ale też twórca internetowy Gargamel. To dobry wstęp do zobaczenia co mówią i myślą sojusznicy kobiet.

Pamiętaj: aborcja to nie sprawa światopoglądowa – 1/3 dorosłych kobiet w Polsce ma za sobą doświadczenie przynajmniej jednej aborcji. Są to osoby o różnym statusie społecznym – zarówno bogate ale i doświadczające różnych form wykluczenia ekonomicznego. Są wśród nich również wierzące i praktykujące katoliczki (które również mogą zawsze na nas liczyć!).

Z tego powodu, jeśli chcesz być dobrym sojusznikiem, nie sprowadzaj aborcji do teoretycznej dyskusji! Dobre sojusznictwo opiera się na rzetelnej wiedzy, zdolności do wyłapywania antyaborcyjnych mitów i przeciwdziałaniu stygmatyzacji. Nasz tekst 5 sposobów przeciwko stygmatyzacjo aborcji to najlepszy poradnik jaki możesz znaleść w sieci.

Poradnik w papierze

Poradnik napisany przez działaczki z CPK został wsparty grantem od Het Actiefonds – przeznaczymy go na druk poradnika, by potrzebujące go osoby, mogły przekazać go wykluczonym cyfrowo znajomym, ale też zostawić w miejscach publicznych do szerszego użytku.

Dzięki wsparciu Het Actiefonds wszystkie osoby, które wspierają aktywnie ADT i się do nas po niego zgłoszą, w przysżłym roku (druk chwilę zajmie) otrzymają go od nas za darmo wraz z wlepkami i innymi drobnymi upominkami.

Poradnik ilustrowała niezastąpiona Kaja Kochnowicz.

Read more:

Give someone a free and safe abortion

I'm chipping in!
Support us!
It's best to fight for abortions by doing abortions.

This year, we've helped over 40 000 people in unwanted pregnancies. Each penny counts when you're assisting in 94 abortions a day (that's almost 4 abortions every hour).