Aborcja – podstawowe informacje

Z tej strony dowiesz się:

 1. Jakie są metody przerywania ciąży i czy wszystkie wymagają pomocy lekarza?
 2. Czym jest aborcja farmakologiczna, jak wygląda, czy jest bezpieczna i skąd wziąć tabletki aborcyjne/poronne?
 3. Kto pomoże ci w organizacji aborcji za granicą?
 4. Gdzie znajdziesz mentalne i merytoryczne wsparcie gdy będziesz przerywać swoją ciążę?
 5. Jakie są realne zagrożenia związane z aborcją? I jak się przed nimi zabezpieczyć?

Poza tym tekstem, na naszej stronie znajdziesz jeszcze wiele pogłębionych artykułów o przerywaniu ciąży farmakologicznie i chirurgicznie za granicą.

website under construction

Przerywanie ciąży

Oprócz wyjazdów za granicę na aborcję chirurgiczną, gdzie Polki udają się by przerwać ciążę po 12. tygodniu, coraz popularniejszym sposobem jest użycie środków farmakologicznych.

W Polsce powszechnie przerywa się ciąże. Współczesne metody przerywania ciąży, szczególnie aborcja tabletkami, są bezpieczne i nie powodują powikłań.

No. Lekarz nie jest potrzebny w procesie aborcji farmakologicznej. Pomoc medyczna jest konieczna tylko w przypadku aborcji chirurgicznej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że możesz bezpiecznie sama zrobić aborcję tabletkami Misoprostolu i Mifepristone, bez nadzoru medycznego.

Tak. W Polsce przerwanie własnej ciąży nie jest przestępstwem. Nic ci nie grozi jeśli kupiłaś lub zażyłaś leki aborcyjne lub wyjechałaś za granicę w tym celu.

Aborcja w domu (farmakologiczna)

Aborcja przy użyciu Mifepristonu i Misoprostolu praktykowana jest w większości krajów europejskich.  Często pytacie nas: „Do którego tygodnia można usunąć ciążę za pomocą aborcji farmakologicznej?” Odpowiadamy: można przeprowadzać ją zarówno w pierwszym, jak i w drugim trymestrze.

W związku ze stygmatyzacją aborcji wiele osób zastanawia się, jaki jest status prawny tej metody. W Polsce Mifepristone jest w Polsce niezalegalizowany. Jednak Mifepristone i Misoprostol znajdują się na liście kluczowych lekarstw Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Do aborcji farmakologicznej potrzebujesz zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women (womenhelp.org).

Poza Misoprostolem (substancją powodującą skurcze, w Polsce dostępną jako Cytotec i Arthrotec) otrzymujemy również Mifepriston, czyli środek, który blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.

Dokładne informacje o dawkowaniu i proporcji znajdziesz na naszej podstronie o aborcji domowej.

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową) jest bezpieczną, łatwą i względnie tanią metodą przerywania ciąży. Jest to najmniej inwazyjna metoda przerywania ciąży.

Zażycie kombinacji Mifepristonu i Misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%.

According to the most recent World Health Organization’s recommendations (z 2022) aborcja farmakologiczna jest bezpieczna, nawet jeśli nie poprzedza jej badanie ginekologiczne.

Nie. Jedynym skutkiem aborcji farmakologicznej jest koniec ciąży, a nie powikłania – tych prawie nigdy nie ma.

Women Help Women (womenhelp.org) to międzynarodowa organizacja wysyłająca zestawy leków poronnych i antykoncepcję „po” do krajów, w których dostęp do aborcji i antykoncepcji jest utrudniony. Razem z lekami dostajesz instrukcje i wsparcie.

Abortion abroad

Osoby w bardziej zaawansowanej ciąży (po 12. tygodniu) mogą chcieć rozważyć aborcję za granicą. W jej zorganizowaniu pomogą ci organizacje feministyczne

Więcej o tym jakie są koszta takiej aborcji, na jakie terminy możesz liczyć, jakie jakie metody są dostępne w różnych krajach i jak to wszystko zorganizować, przeczytasz na naszej podstronie poświęconej wyłącznie aborcji za granicą.

Wsparcie w aborcji

I nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup, jak Women Help Women (womenhelp.org) czy forum Kobiety w Sieci (www.maszwybor.net). Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, możesz też napisać do nas na naszym czacie.

Możesz liczyć na nasze wsparcie merytoryczne i konsultacje, byś przez aborcję mogła przejść w pełni świadoma i bezpieczna.

Kimkolwiek jesteś i jakakolwiek jest twoja sytuacja (oraz powód dla którego chcesz przerwać ciążę), możesz liczyć z naszej strony na brak oceny, brak moralizowania, a jedynie na naszą sprawną pomoc, szacunek, solidarność i wsparcie.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na pokrycie kosztów aborcji, w niektórych sytuacjach możesz liczyć na ich częściowe lub całkowite pokrycie.

Na forum Kobiety z Sieci (www.maszwybor.net) możesz liczyć też na rozmowy z osobami z doświadczeniem aborcji oraz tymi, które są w podobnej jak ty sytuacji.

Bycie osobą, która dodaje siły swoim bliskim, jest przy nich gdy tego potrzebują, słucha ich potrzeb i na nie odpowiada to po prostu bycie dobrym człowiekiem – jest to najbardziej „legalne” zajęcie na świecie.

Naucz się z nami, jak możesz wspierać osobę w jej doświadczeniu aborcji.

Co jest w takim razie jest nielegalne? Większą uwagę powinny mieć natomiast osoby mające związek z tabletkami aborcyjnymi. Ich przekazanie może zostać uznane za pomocnictwo.

Czy przekazanie leków aborcyjnych łamie prawo jest kwestią dyskusyjną. Według adw. dr Sabriny Mana-Walasek, pełnomocniczki ADT, skoro “termination of one's own pregnancy is not criminalized and according to international standards is an expression of exercising fundamental human rights. Therefore, one has to wonder about the legitimacy of penalizing those who help in exercising these rights."

Skoro takie jest prawo aborcyjne w europie, to „Należy uznać, że działanie polegające na wysłaniu drugiej osobie leków aborcyjnych, choć technicznie mogło wypełniać znamiona czynu zabronionego w art. 152 § 2 k.k., to nie jest społecznie szkodliwe i nie powinno być karane.

Pewną odpowiedź na to pytanie przyniesie rozstrzygnięcie procesu Justyny Wydrzyńskiej (dowiedz się więcej o akcji Jak Justyna), który potrwa pewnie jeszcze przez wiele lat. 😉

Zagrożenia związane z aborcją

Możesz się zastanawiać: „na co powinnam uważać?” Gdy potrzebujesz przerwać swoją ciąże możesz natrafić na trzy główne rodzaje zagrożeń:

 1. fałszywe usługi aborcyjne (fałszywe tabletki, wyłudzenia pieniędzy)
 2. dezinformacja (fałszywe informacje, zastraszanie)
 3. stygmatyzacja (zastraszanie i groźby)

Politycy i aktywiści „pro life” często mieszają ze sobą te techniki.

Osoby, które chcą przerwać ciążę, narażone są na niebezpieczeństwo w postaci oszustw i często padają ofiarą „handlarzy” nieodpowiednimi środkami.

Jak oni to robią? Oszuści pasożytują na aborcyjnej stygmie licząc, że kobiety nie pociągną ich do odpowiedzialności gdy ci nie prześlą im leków. Kto jeszcze może cię oszukać? Fanatycy religijni związani z ruchem „pro life”. Ci w najlepszym wypadku prześlą ci paracetamol lub inne środki, które nie przerwą ciąży, a jedynie mogą zmusić cię do skorzystania z aborcji za granicą z powodu przekroczenia 12. tygodnia. W najgorszym wypadku skorzystają z twoich danych, by prześladować cię i uniemożliwić ci bezpieczną aborcję.

Więcej informacji o fałszywych grupach aborcyjnych znajdziesz pod tym linkiem: rozpracowujemy aborcyjnych oszustów.

 1. Po pierwsze: Nie warto kupować u handlarzy z internetu czy gazet. Lepiej poczekać kilka dni i otrzymać wiarygodny i bezpieczny zestaw do aborcji medycznej.
 2. Po drugie, zwróć uwagę, czy ktoś nie próbuje na tobie zarobić. Tabletki do aborcji farmakologicznej nie powinny nigdy kosztować więcej niż równowartość 100 euro. Jeśli ich cena jest wyższa, to ktoś bawi się twoim kosztem w dodatkowego pośrednika.
 3. Organizacje feministyczne posiadają też często bezpłatne zestawy aborcyjne, dla osób, których na nie nie stać.
 4. Możesz zastanawiać się, jak w takim razie powinno wyglądać zamówienie tabletek aborcyjnych? Zamawiając tabletki z dedykowanych do tego serwisów wpłacacie darowizny na prowadzące je organizacje feministyczne. W ten sposób pomagacie innym osobom, których na te darowizny nie stać, a same otrzymujecie bezpieczne leki, wsparcie telefoniczne/internetowe i instrukcje.
 5. Sprawdzoną przez nas organizacją są Women Help Women (womenhelp.org).

Zbieramy dla ciebie opinie o wszystkich (prawdziwych i fałszywych) grupach aborcyjnych, a następnie publikujemy ich recenzje, byś nie dała się oszukać.

Tak samo jak przy przy zamawianiu tabletek, tak i przy szukaniu wyjazdów za granicę, by zrobić sobie aborcję, korzystaj tylko z zweryfikowanych przez organizacje feministyczne grup.

Więcej o prawdziwych zagranicznych grupach dowiesz się na stronie im poświęconym. Jeśli jednak potrzebujesz szybkiej listy, to godne twojego zaufania są:

Jeśli nie jesteś pewna czy ktoś cie nie oszukuje – napisz do nas i zgłoś podejrzaną usługę byśmy mogły ostrzec twoje koleżanki.

Prawicowi populiści próbują zastraszyć osoby robiące aborcję policją lub fałszywymi danymi na temat „traumy postaborcyjnej”. Powołują się na opinie zdyskredytowanych i usuniętych z środowiska akademickiego „badaczy”, zwykłych oszustów lub religijnych ekstremistów w roli „specjalistów” (źródło).

Czemu przeciwnicy aborcji powołują się na Boga? Celem tych działań jest sprawienie, by polskie katoliczki bały się i czuły, że nie mogą zrobić aborcji, bo będą w swoim środowisku z góry bezlitośnie ocenione. Celem fanatyków jest de facto zastraszenie i osamotnienie ich, gdy potrzebują solidarności, braku oceny i pomocy.

Ale przeciwstawianie katoliczek innym kobietom, w temacie aborcji, jest po prostu fałszywe – rozmawiamy z Wami codziennie. Chcemy byś wiedziała, że aborcja to nie kwestia światopoglądowa i religijna. Aborcja to po prostu świadome i celowe przerwanie niechcianej ciąży. To coś co zdarza się w życiu osób o różnych poglądach i wyznających różne wyznania. Jako ADT wspieramy w aborcji również konserwatywne katoliczki.

Często czytamy:

 • „Syndrom post-aborcyjny doprowadza kobiety do depresji” albo „po aborcji będziesz miała traumę” – To bzdura. Fakty są następujące: „syndromu post-aborcyjnego” nie ma. Ponad 90% osób nie żałuje swojej aborcji. Według badań po aborcji najczęściej odczuwa się ulgę (źródło).
 • „Ta kobieta musiała naprawdę nienawidzić dzieci i nie ma uczuć!” – To kolejne demonizujące kobiety kłamstwo. Ponad 60% osób po aborcji jest już matką przynajmniej jednego dziecka.

Pewnego dnia zrobimy dla was cały artykuł na ten temat. Tymczasem miejcie głowy na karku i pamiętajcie – wasze ciało należy do was i macie prawo rozporządzać nim według swoich potrzeb.

Największym zagrożeniem z którym możesz się spotkać przy przerywaniu ciąży jest stygmatyzacja (czyli naznaczanie czegoś jako negatywne i wymuszanie na kimś, by taką ocenę przyjął, lub według niej działał).

Jak może objawiać się aborcyjna stygma? Np. poprzez wmawianie ci, że „swoje decyzje musisz konsultować z duchownymi/ekspertami/czy mężczyznami”. Zakłada to, że twoje ciało nie należy do ciebie i nie możesz o nim sama decydować. Co jest oczywiście nieprawdą.

Stygmatyzacji aborcji możesz doświadczyć jednak o bezpośrednio: gdy jakaś osoba będzie uważała, że lepiej niż ty wie, jak powinnaś czuć się ze swoją aborcją (przeważnie zmuszając cię do okazania poczucia winy), lub wkręcając ci, że aborcja zawsze jest złą decyzją, a ty przez nią, stajesz się złą osobą. To też nie prawda – ale nadal wiele z nas poczuje się źle z takim traktowaniem i to właśnie jest celem stygmatyzacji.

Pamiętaj, że stygmatyzacja nie powinna kierować twoim życiem. Stygmatyzacja bowiem opiera się na fantazjach na temat aborcji i życiu kobiet, które jej dokonują.

Jeśli chcesz obronić się przed stygmą, po pierwsze, musisz uświadomić sobie, że nie jesteś sama (a co 3 kobieta zrobiła w swoim życiu aborcję). Najlepiej poczytaj też o prawdziwych (bardzo różnych) doświadczeniach osób, które faktycznie przerwały ciąże, na naszej stronie.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, zachęcamy cię do tego, byś sama podzieliła się swoim doświadczeniem, jeśli takie masz.

Give someone a free abortion

I'm going to send her:
Hold on!
It's best to fight for abortions by doing abortions.

If you can, please consider financially supporting our work.

We have helped over 34,000 people. Every euro counts when, like us, you do 94 abortions a day (that's almost 4 abortions every hour).