Dania chce przeznaczać 3 miliony zł rocznie na aborcję dla osób z Polski

Duńskie partie polityczne: Sojusz Czerwono-Zielonych i Partia Społeczno-Liberalna chcą, aby państwo duńskie przeznaczyło 20 milionów DKK (ponad 12 milionów PLN) w ciągu czterech lat na pomoc osobom z Polski w przeprowadzeniu aborcji w Danii.
Important:
  • Treść zagadnienia 1
  • Treść zagadnienia 2
  • Treść zagadnienia 3

Pieniądze na aborcję

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 20 mln DKK trafi do organizacji Sex & Society, która we współpracy z międzynarodową siecią Aborcja Bez Granic umożliwi dostęp do aborcji około 165 osobom rocznie.

Propozycja została poparta przez liberalno-konserwatywną partię Venstre, obecnie największą w opozycji.

Aborcja w Danii

Dania zezwala na aborcję na żądanie do dwunastego tygodnia, chyba że życie lub zdrowie osoby w ciąży są zagrożone.

Propozycja ta może być szczególnie pomocna dla osób w drugim trymestrze ciąży, które mają stwierdzone wady genetyczne płodu. To właśnie te osoby zostały najmocniej dotknięte przez decyzje pseudo trybunału z 22 października 2020 roku.

Aborcja Bez Granic – ile aborcji zrobiłyśmy w ciągu roku?

Od czasu wejścia w życiu decyzji TK, do dzisiejszego dnia, sieć Aborcja Bez Granic pomogła ponad 20 tysiącom osób, z czego ponad 800 to były osoby w drugim trymestrze ciąży potrzebujące wyjazdu do zagranicznej kliniki.

Osoby korzystające z pomocy Aborcji Bez Granic najczęściej wyjeżdżają do Holandii i Anglii. Łączna kwota wsparcia udzielonego przez wszystkie organizacje wchodzące w skład Aborcji Bez Granic od 22 października 2020 roku wynosi ponad pół miliona polskich złotych. Kwota ta obejmuje nie tylko koszt zabiegu, ale też organizacje podróży i pobytu w danym kraju.

Aborcja Bez Granic z radością przyjęła informację o duńskiej propozycji wsparcia dla osób z Polski.

Read more:

Give someone a free and safe abortion

I'm chipping in!
Support us!
It's best to fight for abortions by doing abortions.

This year, we've helped over 40 000 people in unwanted pregnancies. Each penny counts when you're assisting in 94 abortions a day (that's almost 4 abortions every hour).