Przejdź do treści

Przerywanie ciąży za granicą
podstawowe informacje o zagranicznych klinikach aborcyjnych


Aborcja chirugiczna (zwana inaczej aborcją zabiegową i aborcją instrumentalną) to metody przerwania niechcianej ciąży w 2 i 3 trymestrze, oraz przy ciążach obłożonych powikłaniami.

Dostęp do aborcji w polskim szpitalu jest niezwykle trudny, a metody stosowane przez polskich lekarzy są przestarzałe. Dlatego w naszym poradniku skupiamy się na zagranicznych klinikach i na wsparciu, jakie możesz otrzymać, jeśli organizacja i finansowanie wyjazdu samodzielnie są poza zakresem Twoich możliwości.

Jeśli od ostatniej miesiączki minęło mniej niż 12 tygodni - rozważ aborcję farmakologiczną.

Działaczki aborcyjne z plażowym ręcznikiem - Aborcja Bez Granic.

Skrót informacji o aborcji za granicą

Współczesne metody aborcyjne są bezpieczne, zabiegi trwają około 10-15 minut i wykonywane są w znieczuleniu ogólnym. Najpopularniejsze metody to aborcja metodą próżniową, instrumentalne oczyszczanie macicy oraz różne metody łączone1 2.

Niestety w Polsce stosuje się nadal przestarzałą metodę łyżeczkowania macicy 1, dlatego osobom w późniejszej ciąży polecamy wyjazd do jednej z rekomendowanych zagranicznych klinik aborcyjnych.

Jeśli nie minął 12 tydzień ciąży...

Do 12 tygodnia w większości zagranicznych klinik podaje się tabletki, a pomiędzy 9-14 tygodniem robi się aborcję metodą próżniową.

W związku z tym, do 12. tygodnia nie ma sensu jechać do zagranicznej kliniki - tabletki które tam otrzymasz i tak będziesz zażywać w domu. Te same tabletki możesz sama zamówić i zażyć.

Aborcja farmakologiczna jest najbezpieczniejsza, najmniej inwazyjna i... najtańsza.

Aborcja tabletkami

W jakich krajach zabieg aborcji jest legalny?

Aborcja jest legalna niemal całej Europie. Niestety prawo do nie wszystko - nie wszędzie jest łatwo dostępna. Jedynymi krajami prawnie zakazującymi aborcji jest Polska i Malta.

Polki poszukujące klinik aborcyjnych wybierają najczęściej Niemcy, Holandię, Austrię, Wielką Brytanię, Czechy, Słowację, Francję i Belgię. Limity czasu trwania ciąży w przypadku aborcji na żądanie są różne - od 12 do 24 tygodnia. W niektóych z tych państw w przypadku uszkodzenia płodu i zagrożenia życia kobiety jest legalna do końca trwania ciąży3.

Zrobienie aborcji w każdym z tych krajów jest legalne i bezpieczne dla kobiety w niechcianej ciąży. Po powrocie z kliniki do Polski nie grożą Ci żadne konsekwencje ani nieprzyjemności prawne.

Wsparcie w aborcji za granicą

Jeśli potrzebujesz wsparcia w organizacji wyjazdu lub umówienia samego zabiegu, skontaktuj się z Aborcją Bez Granic (wejdź na abortion.eu lub zadzwoń na jej infolinię ABG czynną codziennie od 8:00 do 20:00 pod numerem + 48 22 29 22 597).

Poza pomocą organizacyjną Aborcja Bez Granic może pomóc ci również w sfinasowaniu zabiegu jeśli jest o to poza twoim zasięgiem. W tym celu napisz do nich bezpośrednio.

Kto współpracuje z Aborcją Bez Granic?

Aborcja Bez Granic współpracuje z organizacjami feministycznych, które stacjonując lokalnie, na miejscu, są w stanie udzielić Ci kompleksowej pomocy.

Ich wsparcie jest bezpłatne, nie świadczą one jednak wsparcia w finansowaniu aborcji - w tym celu skontaktuj się najpierw z Aborcją Bez Granic.

Infolinia aborcyjna

Jeśli informacje zawarte na tej stronie to dla Ciebie za mało lub potrzebujesz wsparcia logistycznego, czy finansowego w organizacji takiego wyjazdu, zawsze możesz skorzystać z pomocy Aborcji Bez Granic

Telefon ABG działa pod numerem +48 22 29 22 597 7 dni w tygodniu, od 8.00 do 20.00.

Aborcja Bez Granic pomoże Ci w kontakcie z każdą sprawdzoną europejską grupą i kliniką aborcyjną.

Kliniki aborcyjne

Tu znajdziesz porównanie zagranicznych klinik aborcyjnych.

Kliniki aborcyjne

Przygotowanie do zabiegu

Wyjazd do zagranicznej kliniki (nazywany czasem aborcyjną turystyką) może wiązać się ze stresem, dlatego przygotowałyśmy dla was prosty poradnik o tym jak przygotować się do aborcji za granicą.

Przygotowanie do aborcji za granicą


  1. Zalecaną przez WHO metodą aborcji przed 14 tygodniem jest metoda próżniowa. Po 14 tygodniu WHO zaleca metodę D&E (ang.dilatation and evacuation). Metodę D&E można łączyć z próżniową, żeby zabieg był bardziej efektywny i bezpieczniejszy. Metoda łyżeczkowania, zwana też D&C (ang.dilatation and sharp curettage) jest odradzana przez WHO. Abortion care guideline. World Health Organization, 2022, s. 63-65. s. 63: "For surgical abortion at < 14 weeks: a. Recommend vacuum aspiration. b. Recommend against the practice of dilatation and sharp curettage (D&C), including sharp curette checks (i.e. to “complete” the abortion) following vacuum aspiration". s. 65: "For surgical abortion at ≥ 14 weeks: Recommend dilatation and evacuation (D&E). Remark: Vacuum aspiration can be used during a D&E (i.e. for the purpose of amniotomy or tissue removal at the end of the D&E)". 

  2. Current and potential methods for second trimester abortion. Lerma, K., Blumenthal, P.D., 2019. Best Practice & Research Clinical Obstetrics and Gynaecology, Vol. 63, s. 24-36. doi:10.1016/j.bpobgyn.2019.05.006. 

  3. O dostępności aborcji w poszczególnych państwach piszemy w artykule o klinikach. Raport o dostępności aborcji możesz w Europie przeczytać na stronie Center for Reproductive Rights. Podsumowanie prawnych chociaż niekoniecznie praktycznych limitów dostępności aborcji w poszczególnych przypadkach znajdziesz na Wikipedii