Aborcja farmakologiczna

Jeśli chcesz przerwać ciąże, a od twojej ostatniej miesiączki minęło mniej niż 13 tygodni, to najlepszą, najbezpieczniejszą i najmniej inwazyjną metodą będzie aborcja farmakologiczna za pomocą tabletek poronnych. Nazywamy tą aborcję „domową” bo możesz zrobić ją sama, bez powikłań, bez konieczności konsultacji z lekarzem, we własnej łazience, na własnych zasadach. Zestaw tabletek (mifepriston i mizoprostol) zamówisz od Women Help Women.

strona w budowie - prosimy o cierpliwość

Aborcja tabletkami

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej domową) jest bezpieczną, łatwą i względnie tanią metodą przerywania ciąży. Do aborcji domowej potrzebujemy zestawu poronnego, który możemy zamówić np. z Women Help Women.

I nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup, jak Women Help Women czy Kobiety w Sieci.

Warto, żebyś przygotowała sobie:

 • zapas podpasek
 • środki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen, pyralginę, ketonal ale nie no-spę czy inne leki rozkurczowe)
 • ciepły koc w razie dreszczy
 • termofor lub butelkę z ciepłą wodą
 • coś do picia
 • ewentualnie coś lekkiego do jedzenia. Ważne: nie pij alkoholu – ale możesz palić papierosy 😉


Warto też wymyślić dla siebie jakieś zajęcie – najlepiej ruchowe, żeby przyspieszyć proces poronienia.

Jednak jeśli się będziesz bardzo źle czuła, możesz sobie np. włączyć ulubiony film i położyć się. Pamiętaj też o swoim komforcie psychicznym i pozytywnym nastawieniu – warto zadbać o to, aby maksymalnie się zrelaksować.

Dobrze, żeby ktoś przy tobie był (by było ci raźniej) albo miej chociaż pod ręką telefon, by w razie powikłań zadzwonić po pomoc.

Aborcja przebiega u każdej kobiety inaczej.

Jeśli przeprowadzasz aborcję samych Arthrotekiem całość procesu może się bardzo przedłużyć, a zarodek możesz wydalić nawet po 2 dniach, ale krwawienie może wystąpić natychmiast po pierwszej dawce.

W przypadku zestawu M&M (mifepriston i misoprostol), krwawienie zaczyna się po pierwszej lub drugiej dawce misoprostolu.

Po wzięciu pierwszej tabletki, mifepristonu, zazwyczaj nic się dzieje. Do poronienia po samym mifepristonie dochodzi rzadko, chociaż przy bardzo słabych ciążach może się to zdarzyć.

W większości przypadków jednak nie ma żadnych objawów ani dolegliwości. Ewentualnie może wystąpić lekkie plamienie albo niewielkie mdłości. Możesz wtedy spokojnie wykonywać te same czynności, co zwykle.

Faktyczne poronienie następuje w ciągu kilku godzin od zażycia misoprostolu.

W tym czasie bywa bardzo różnie – z naszych doświadczeń wynika, że niektóre kobiety wyszorują w tym czasie pół mieszkania i zrobią obiad, a niektóre będą się zwijały z bólu siedząc na toalecie przez 3 godziny. Dlatego mówimy, że lepiej mieć kogoś pod ręką, kto w razie czego zajmie się Twoim dzieckiem czy zwierzęciem.

Wywołaniu poronienia towarzyszy ból o bardzo różnym natężeniu – może być podobny do miesiączkowego albo do porodowego. Każda z nas inaczej to odczuwa, ale nie należy się nastawiać na najgorsze. Po lekach przeciwbólowych ból znacznie maleje. Pomaga też ruch i termofor.

Krwawienie po wykonanym zabiegu aborcji farmakologicznej zazwyczaj utrzymuje się tydzień lub dwa tygodnie po aborcji. Czas ten bywa jednak dość zmienny.

Krwawienie może trwać krócej lub dłużej. Wszystko zależy od organizmu kobiety, długości przerwanej ciąży. Plamienie może utrzymywać się nawet do pierwszej miesiączki i nie jest to niczym nienaturalnym.

Z dróg rodnych wydostaje się nie tylko krew, ale również fragmenty złuszczającej się tkanki macicy. Można je łatwo zauważyć – są większe kawałki nabłonka macicy, podobne do tych, które wydalamy podczas miesiączki. Na początku wydzielina będzie miała intensywny czerwony kolor, następnie można zauważyć jak zmienia się w brązowe plamienia. Będzie to oznaką gojenia się macicy. Na końcu przejdzie w przeźroczysty śluz.

Warto pamiętać, że wysiłek fizyczny może się przyczynić do nawrotu krwawienia.

Istnieje kilka sygnałów, które po aborcji mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego a wizyta u lekarza jest konieczna.

Nie lekceważ takich objawów, jak:

 • silny ból podbrzusza
  silny, promieniujący w dół brzucha, utrzymujący się ból, nawracający mimo przyjętych środków przeciwbólowych
 • gorączka
  gorączka, nie związana z przeziębieniem czy inną dolegliwością
 • brzydki zapach wydzieliny z pochwy
  zapach zmieniający się w nieprzyjemną, drażniącą woń
 • zbyt obfite krwawienie
  krwawienie, które potrzebuje więcej niż 2 maxi podpaski na godzinę lub trwa ponad dwa tygodnie i powoduje utratę sił, a badanie ogólne krwi wykazuje spadek hemoglobiny.

 

Objawy po aborcji różnią się pomiędzy kobietami, ale zwykle obejmują krwawienie, bóle brzucha, skurcze, wyczerpanie.

Krwawienie jest objawem skutecznie przeprowadzonej aborcji i elementem jej towarzyszącym, ale utrzymuje się również po nim.

Ból w dole brzucha utrzymuje się kilka dni po przeprowadzonej aborcji. Ból brzucha przypomina bóle menstruacyjne. Może to być też kłujący ból umiejscowiony w dole brzucha, pomiędzy jajnikami, czasem natężony po jednej stronie. Jest to reakcja organizmu na przyjęte leki i nie jest powodem do niepokoju.

Plamienie po aborcji występuje w różnym natężeniu. W zależności od konkretnego przypadku trwa kilka lub kilkanaście dni.

Krwawienie, szczególnie to obfite, zwiększa ryzyko infekcji intymnych. Trzeba więc pamiętać o pewnych zasadach higieny, które powinny zapobiec zakażeniom. Przede wszystkim należy:

 • używać podpasek zamiast tamponów,
 • brać prysznic zamiast kąpieli,
 • zrezygnować z korzystania z basenu,
 • zrezygnować z irygacji pochwy,
 • na jakiś czas powstrzymać się przed współżyciem lub stosować prezerwatywy.

Normalne miesiączki powinny powrócić około 4-5 tygodni po aborcji. Zdarza się jednak, że krwawienie powraca nawet 8 tygodni po poronieniu. Początkowo krwawienie menstruacyjne zwykle trwa dłużej i jest obfitsze.

Wiele kobiet uskarża się na obolałe piersi. Niekiedy wycieka z nich siarka. Aby sobie z tym poradzić można stosować zimne okłady, nosić dobrze dobrany, unoszący biustonosz, piersi smarować maścią z arniką, przykładać rozgniecione liście z kapusty. To przyniesie ulgę i złagodzi ból. Dyskomfort piersi powinien przejść po około tygodniu do dwóch.

Aborcja samym misoprostolem

W Polsce wiele kobiet decyduje się na aborcję przy użyciu jedynie misoprostolu ze względu na to, że jest on dostępny w polskich aptekach.

Ceną za dostępność i niską cenę tego rozwiązania jest jego przedłużony czas – taka aborcja zajmie ci cały dzień. Może też być trochę bardziej wymagająca dla twojego organizmu.

4 tabletki wkładasz pomiędzy policzek a dziąsło – po dwie z każdej strony. Możesz też zastosować je dopochwowo lub pod język. Misoprostol wchłania się przez śluzówkę.

Trzymasz je w jamie ustnej 30 minut.

Jeśli korzystasz z czystego misoprostolu (jako Cytotec lub z zestawu od WHW) potem połykasz to, co zostaje.

Uwaga: Jeżeli stosujesz Arthrotek, pamiętaj, że po każdych 30 minutach trzymania leków w jamie ustnej, możesz wypluć resztki. To, co zostaje to diclofenak, znajduje się w tych tabletkach (jest on lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ale przy aborcji nie ma potrzeby go stosować i obciążać nim swój żołądek). Dopochwowa aplikacja nie wymaga wyciągania diclofenaku.

Po 3 godzinach robisz dokładnie to samo. Minimalna ilość dawek, które musisz zażyć to 3.

Zatem do aborcji samym misoprostolem używasz co najmniej 12 tabletek Arthrotecu lub Cytotecu.

W Polsce misoprostol występuje w postaci dwóch leków: cytotek i arthrtotek. Niestety oba są sprzedawane wyłącznie na receptę.

Jeśli masz wsparcie swojego partnera, możesz poprosić o załatwienie takiej recepty. Arthrtotek stosowany jest na bóle stawów i kosztuje ok 60 zł.

Istnieje możliwość zakupu tych leków w obrocie pozaaptecznym (portale ogłoszeniowe), koszt jednak jest o wiele większy niż w aptece na receptę – narażasz się też na oszustów.

Aborcja mifepristonem i misoprostolem - zestawem poronnym

Najlepszym rozwiązaniem aborcyjnym jest zestaw tabletek aborcyjnych składających się z jednej tabletki mifepristonu oraz czterech tabletek misoprostolu.

W zestawie od Women Help Women (womenhelp.org), poza misoprostolem (substancją powodującą skurcze, w Polsce dostępną jako Cytotec) otrzymujemy również mifepriston, czyli środek, który blokuje działanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.

Zażycie kombinacji mifepristonu i misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%.

Jeśli do dyspozycji masz zestaw mifepriston + misoprostol i Twoja ciąża nie jest starsza niż 12 tygodni to dawkujesz zestaw następująco:

 1. Tabletkę mifeprostonu połykasz popijając wodą (proste).
 2. Odczekujesz 24 godziny
 3. Po upływie w.w. czasu przyjmujesz 4 tabletki misoprostolu. Misoprostol aplikujesz pomiędzy policzek i dziąsło (po dwie tabletki z  każdej strony), pod język albo dopochwowo (bo misoprostol wchłania się przez śluzówkę).
 4. W jamie ustnej trzymasz misoprostol przez 30 minut, potem połykasz to, co zostaje. Te 4 tabletki wystarczą do przeprowadzenia aborcji przy tej długości ciąży.

Jeżeli zamówiłaś tabletki z WHW to dostaniesz 8 tabletek misoprostolu – te nadmiarowe 4 tabletki są zapasowe i mogą być pomocne w oczyszczaniu macicy.

Zestaw tabletek aborcyjnych pochodzący z wiarygodnego i bezpiecznego źródła można uzyskać od organizacji WHW czyli Women Help Women (womenhelp.org/pl).

Organizacja ta wysyła tabletki poronne (czyli mifepriston oraz misoprostol “M&M” w zestawie), udostępniając je kobietom w krajach, gdzie aborcja jest zakazana lub dostęp do bezpiecznej aborcji jest utrudniony.

Aby zamówić zestaw z bezpośrednią dostawą do domu, należy wypełnić konsultację na stronie internetowej, odpowiedzieć na serię pytań. To forma wywiadu lekarskiego, którego celem jest stwierdzenie, czy istnieją przeciwwskazania do przyjęcia zestawu M&M.

Bądź szczera w odpowiedziach. Organizacja będzie starała się Ci pomóc w każdym przypadku, ale szczerość odpowiedzi jest ważna, aby nie zaszkodziło to Twojemu zdrowiu i życiu.

Dorzuć się komuś do darmowej aborcji

Na aborcję wyślę jej:
Poczekaj!
Najlepiej walczyć o aborcje, robiąc aborcje.

Jeśli możesz, rozważ wsparcie finansowe naszych działań.

Skorzystało z nich już ponad 34 tysiące osób, którym pomogłyśmy w zorganizowaniu aborcji. Każda złotówka się liczy, gdy tak jak my robisz 94 aborcje dziennie (to niemal 4 aborcje co godzinę).