Duńskie partie polityczne oferują ponad 3 miliony złotych rocznie na aborcje dla osób z Polski

Duńskie partie polityczne: Sojusz Czerwono-Zielonych i Partia Społeczno-Liberalna chcą, aby państwo duńskie przeznaczyło 20 milionów DKK (ponad 12 milionów PLN) w ciągu czterech lat na pomoc osobom z Polski w przeprowadzeniu aborcji w Danii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 20 mln DKK trafi do organizacji Sex & Society, która we współpracy z międzynarodową siecią Aborcja Bez Granic umożliwi dostęp do aborcji około 165 osobom rocznie. Propozycja została poparta przez liberalno-konserwatywną partię Venstre, obecnie największą w opozycji.

Dania zezwala na aborcję na żądanie do dwunastego tygodnia, chyba że życie lub zdrowie osoby w ciąży są zagrożone. Propozycja ta może być szczególnie pomocna dla osób w drugim trymestrze ciąży, które mają stwierdzone wady genetyczne płodu. To właśnie te osoby zostały najmocniej dotknięte przez decyzje pseudo trybunału z 22 października 2020 roku.
Od czasu wejścia w życiu decyzji TK sieć Aborcja Bez Granic pomogła ponad 20 tysiącom osób, z czego ponad 800 to były osoby w drugim trymestrze ciąży potrzebujące wyjazdu do zagranicznej kliniki. Osoby korzystające z pomocy Aborcji Bez Granic najczęściej wyjeżdżają do Holandii i Anglii. Łączna kwota wsparcia udzielonego przez wszystkie organizacje wchodzące w skład Aborcji Bez Granic od 22 października 2020 roku wynosi ponad pół miliona polskich złotych. Kwota ta obejmuje nie tylko koszt zabiegu, ale też organizacje podróży i pobytu w danym kraju. 
 

Aborcja Bez Granic z radością przyjęła informację o duńskiej propozycji wsparcia dla osób z Polski. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to dzięki tej propozycji jako Aborcja Bez Granic będziemy mogły pomóc w dostępie do bezpiecznej i darmowej aborcji kolejnym 165 osobom rocznie.