5 mitów na temat tabletek poronnych

Możliwość zrobienia aborcji za pomocą tabletek istnieje od ponad 20 lat, ale mimo to wciąż krąży na jej temat tyle mitów, że można by pomyśleć, że została wynaleziona dopiero wczoraj.

Zrób sobie kawę lub herbatę, usiądź i pozwól nam obalić pięć najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych mitów o tabletkach aborcyjnych.

  1. Mit: Samodzielna aborcja za pomocą tabletek jest niebezpieczna.

Prawda: miliony osób na całym świecie użyło tabletek aborcyjnych, aby bezpiecznie przerwać ciąże trwające do 12 tygodni bez nadzoru lekarza_lekarki.

Poważne powikłania są niezwykle rzadkie, a tabletki nie mają długotrwałych skutków dla organizmu. Aborcja farmakologiczna nie niesie ze sobą ryzyka żadnych większych komplikacji niż te związane z doświadczeniem spontanicznego poronienia.

2. Mit: Tabletki aborcyjne i antykoncepcja awaryjna to to samo.

Prawda: Absolutnie nie! To różne leki, są przyjmowane inaczej i powodują zupełnie różne rzeczy: jeden kończy ciążę, a drugi zapobiega zajściu w nią.

Niewątpliwie powodem popularności tego mitu są działania przeciwników aborcji, którzy celowo rozpowszechnili nieprawdziwy termin „tabletka wczesnoporonna”, by zatrzeć różnice między tymi tabletkami. Wyjaśniamy zatem, że istnieją:

  • tabletki antykoncepcyjne,
  • pigułka „dzień po” zwana antykoncepcją awaryjną,
  • tabletki poronne.

Pierwsze dwie tabletki mają działanie antykoncepcyjne (zapobiegają ciąży) a ostatnia wywołuje aborcję.

3. Mit: Aborcję tabletkami można cofnąć.

Prawda: Aborcja za pomocą leków jest nieodwracalna.

W USA przeciwnicy aborcji dwoją się i troją, żeby przekonać opinię publiczną, że można cofnąć poronienie farmakologiczne za pomocą podania konkretnej dawki progesteronu. Najnowsze badania medyczne pokazują, że nie tylko jest to informacja nieprawdziwa, ale też szkodliwa i narażająca na poważnie niebezpieczeństwo zdrowotne osoby, które są zaraz po aborcji farmakologicznej.

4. Mit: Jeśli tabletki aborcyjne nie zadziałają za pierwszym razem, osoba musi kontynuować ciążę.

Prawda: aborcję farmakologiczną można przeprowadzić ponownie.

Mifepristone i Misoprostol użyte razem są skuteczne w 98% przypadków, a aborcja samym Mizoprostolem jest skuteczna w 85% przypadków. To oznacza, że ​​niewielki procent osób pozostaje w ciąży po zażyciu tabletek aborcyjnych. Jeśli te osoby mają dostęp do tabletek, mogą bezpiecznie powtórzyć proces. 

5. Mit: Lekarz_lekarka może stwierdzić, kiedy ktoś przerwał ciążę za pomocą tabletek aborcyjnych.

Prawda: nie ma sposobu, aby odróżnić poronienie spowodowane tabletkami od poronienia, które wydarzyło się samoistnie, o ile osoba zażyje tabletki prawidłowo i upewni się, że nie pozostawiły one po sobie żadnych resztek np. w pochwie.

Żeby wykluczyć taką sytuację wiele osób zażywa leki doustnie: do jamy policzkowej, albo podjęzykowo. Jeśli czujesz, że nie możesz zaufać lekarzowi_lekarce i powiedzieć o tym, że przyjęłaś tabletki, możesz powiedzieć, że nagle zaczęłaś krwawić  i nie wiesz dlaczego. 

Więcej faktów o aborcji farmakologicznej znajdziecie tutaj.