Bezpieczna aborcja w Twoich rękach

Osoby w niechcianych ciążach od zawsze samodzielnie przerywały własne ciąże, nie zawsze przy użyciu bezpiecznych metod. Skakanie ze schodów, chemikalia, ostre narzędzia wkładane do macicy to szczęśliwie historia. W dzisiejszych czasach wykonanie własnej aborcji wygląda zupełnie inaczej. Wieszak nadal funkcjonuje jako potężny symbol, ale nie oddaje rzeczywistości, w której żyjemy. Jak obecnie wygląda samodzielne wywołanie poronienia?  Samodzielna aborcja jest równoznaczna z przyjmowaniem tabletek. Dostępne dziś metody aborcji – połączenie Misoprostolu i Mifepristonu – są nie tylko dużo bezpieczniejsze niż te, które symbolizuje wieszak, ale też rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.

Aborcja farmakologiczna jest obecna również w Polsce. Wydarza się codziennie, a wiele – a nawet zdecydowana większość z nich – odbywa się poza klinikami, bez bezpośredniego nadzoru medycznego. Czy to źle? To zależy – głównie od tego, czego potrzebuje osoba, która przerywa ciążę.

Większość osób decyduje się na aborcję tabletkami,  ponieważ nie mają innego wyboru: polska ustawa aborcyjna jest w rzeczywistości bardziej restrykcyjna niż w swoich zapisach i pozbawia osoby będące w procesie aborcji farmakologicznej komfortowego dostępu do opieki medycznej. Z naszych doświadczeń wynika, że wiele osób po przyjęciu tabletek, w obawie przed stygmatyzacją, unika kontroli lekarskiej. Są też osoby, które czują się po prostu dobrze, a proces poronienia oceniają jako kompletny. Dla wielu osób domowa aborcja tabletkami to jedyna szansa na bezpieczną aborcję – nie mogą wyjechać za granicę, nie mają z kim zostawić dzieci, nie mają pieniędzy na zabieg w prywatnym gabinecie. Inne wolą zakończyć ciążę na własną rękę, w zaciszu własnego domu, nie wtajemniczając nikogo w ten proces, bo chcą utrzymać aborcję w sekrecie. Nie ma w tym nic złego.

Samoobsługa aborcyjna oznacza przeprowadzenie własnej aborcji i wielu osobom kojarzy się z zakupem tabletek aborcyjnych w internecie. Warto wspomnieć, że niemal każda aborcja za pomocą tabletek jest do pewnego stopnia „samoobsługą aborcyjną”. W wielu krajach pacjentki, które wybierają się do kliniki aborcyjnej, otrzymują tam zestaw leków, na miejscu przyjmują Mifeproston i zostają odesłane do domu. Faktyczne poronienie po przyjęciu Misoprostolu przebiega wtedy również bez nadzoru medycznego. 

Co to jest aborcja farmakologiczna? 

Aborcja farmakologiczna (zwana inaczej medyczną lub domową) jest bezpieczną, łatwą i względnie tanią metodą przerywania ciąży. Do bezpiecznej aborcji domowej/farmakologicznej potrzebujemy zestawu poronnego składającego się z Mifepristonu oraz Misoprostolu, który możemy zamówić np. od organizacji  Women Help Women. Nie musisz być w tym doświadczeniu sama. Możesz szukać wsparcia u takich grup jak:

Aborcyjny Dream Team,

forum maszwybor.net Kobiety w Sieci

Aborcja Bez Granic (+48 22 29 22 597, 7 dni w tygodniu od 8.00 do 20.00)

 

Jak działa? 

Aborcja farmakologiczna przebiega jak spontaniczne poronienie. 

Zamawiając leki z bezpiecznego źródła, czyli np. Women Help Women, otrzymujesz zestaw do aborcji składający się z dwóch środków. Poza Misoprostolem (substancją powodującą skurcze macicy, w Polsce dostępną w lekach o nazwie  Cytotec i Arthrotec) otrzymasz również Mifepriston, czyli środek, który jest anty-hormonem dla progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Zażycie kombinacji Mifepristonu i Misoprostolu zgodnie z zaleceniami sprawia, że skuteczność tej metody wynosi około 98%. Leki do aborcji farmakologicznej nie powodują żadnych długotrwałych skutków dla zdrowia, każdy z tych środków znika z organizmu po kilkunastu (Mifepriston) lub kilku (Misoprostol) godzinach od zażycia. Zgodnie z wytycznymi WHO tą metodą można bezpiecznie samodzielnie przerwać ciążę do 12. tygodnia.

W jakiej formie się ją podaje? Jakie są rodzaje? Czym się różnią? 

Istnieją dwa sposoby aborcji farmakologicznej: aborcja samym Misoprostolem oraz aborcja przy użyciu zestawu leków (Mifepriston i Misoprostol). 

Aborcja samym Misoprostolem jest mniej skuteczna niż aborcja zestawem leków Mifepriston i Misoprostol. 

Jeśli do dyspozycji masz zestaw Mifepriston + Misoprostol zwany przez nas zestawem M&M i Twoja ciąża nie jest starsza niż 12 tygodni to dawkujesz zestaw następująco:

Tabletkę Mifeprostonu połykasz popijając wodą. 

Po upływie co najmniej 24 godzin, przyjmujesz 4 tabletki Misoprostolu. Aplikujesz je albo pomiędzy policzek i dziąsło (po dwie tabletki z  każdej strony) albo dopochwowo. Misoprostol wchłania się przez śluzówkę. Trzymasz leki w jamie ustnej 30 minut, potem (jeśli przyjmujesz doustnie) połykasz to, co zostaje. Te 4 tabletki wystarczą do przeprowadzenia aborcji przy tej długości ciąży. 

Jeśli do dyspozycji masz tylko Misoprostol

4 tabletki wkładasz pomiędzy policzek a dziąsło – po dwie z każdej strony. Misoprostol wchłania się przez śluzówkę.

Trzymasz je w jamie ustnej 30 minut, potem połykasz to, co zostaje. 

UWAGA: Jeżeli stosujesz Arthrotec, pamiętaj, że po każdych 30 minutach trzymania leków w jamie ustnej, należy wypluć resztki. To, co zostaje to diclofenak, znajdujący się w tych tabletkach. Jest on lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, ale przy aborcji nie ma potrzeby go stosować i obciążać nim swojego żołądka. 

Po 3 godzinach robisz dokładnie to samo. Minimalna ilość dawek, które musisz zażyć to 3. Zatem do aborcji używasz co najmniej 12 tabletek Arthrotecu lub Cytotecu.

Kiedy można sięgnąć po aborcję farmakologiczną? 

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, w bezpieczny sposób, aborcję za pomocą leków możesz wykonać samodzielnie w domu do 12. tygodnia ciąży. 

Jak się przygotować do aborcji? 

Warto, żebyś przygotowała sobie:

  • zapas podpasek, 
  • środki przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen, pyralginę, ketonal ale NIE no-spę czy inne leki rozkurczowe), 
  • ciepły koc w razie dreszczy, 
  • termofor lub butelkę z ciepłą wodą,
  • coś do picia, ewentualnie coś lekkiego do jedzenia (lepiej żeby posiłek był lekki).

Nie pij alkoholu. Możesz palić papierosy :)

Warto też wymyślić dla siebie jakieś zajęcie – najlepiej ruchowe, żeby przyspieszyć proces poronienia. Jednak jeśli się będziesz bardzo źle czuła, możesz sobie np. włączyć ulubiony film i położyć się. Pamiętaj też o swoim komforcie psychicznym i pozytywnym nastawieniu – warto zadbać o to, aby maksymalnie się zrelaksować.

Dobrze, żeby ktoś przy Tobie był albo miej chociaż pod ręką telefon, żeby w razie powikłań zadzwonić po pomoc.

Co dzieje się z ciałem po przyjęciu tabletki?  

Aborcja przebiega u każdej osoby inaczej.

Po wzięciu pierwszej tabletki, Mifepristonu, zazwyczaj nic się dzieje. Do poronienia po samym Mifepristonie dochodzi rzadko, choć przy bardzo słabych ciążach może się to zdarzyć. W większości przypadków jednak nie ma żadnych objawów ani dolegliwości. Ewentualnie może wystąpić lekkie plamienie albo niewielkie mdłości. Możesz wtedy spokojnie wykonywać te same czynności, co zwykle. W przypadku zestawu M&M, krwawienie zazwyczaj zaczyna  się niebawem po dawce Misoprostolu.

Jeśli przeprowadzasz aborcję lekami Arthrotec to całość procesu może się bardzo przedłużyć, a zarodek możesz wydalić nawet po 2 dniach, ale krwawienie może wystąpić natychmiast po pierwszej dawce.

Jakie są objawy? Czy to boli? Czy jest dużo krwi? Czy można zemdleć?

Podwyższona temperatura ciała, dreszcze i biegunka to skutki uboczne działania Misoprostolu – nie muszą wystąpić, ale ich wystąpienie jest całkowicie normalne i nie utrzymuje się długo. W momencie poronienia ustępują i zostaje tylko krwawienie. 

Wywołaniu poronienia towarzyszy ból o bardzo różnym natężeniu – może być podobny do miesiączkowego albo do porodowego. Każda z nas inaczej to odczuwa, ale nie należy się nastawiać na najgorsze. Po lekach przeciwbólowych ból znacznie maleje. Pomaga też ruch i termofor. Często słyszymy od osób, że myślały, że będzie bardziej bolało :)

Skąd wiadomo, że tabletka działa?

Po pierwsze dlatego, że odczuwamy skutki uboczne przyjęcia leków (tzn. biegunkę, dreszcze) a także skurcze macicy. Kolejnym dowodem na działanie leków jest pojawiające się plamienie lub krwawienie. W trakcie tego krwawienia możemy obserwować wypadające kawałki nabłonka macicy przypominające skrzepy krwi. Krwawienie takie powinno trwać co najmniej kilka dni. Całkowitym dowodem na powodzenie przerwania ciąży jest widoczność zarodka/płodu w wypadających resztkach lub wykonany test z krwi. Większość osób nie widzi wydalanej tkanki, ale im dłuższa ciąża tym większe prawdopodobieństwo, że tkanki ciążowe będą widoczne. 

Po jakim czasie zrobić test? 

Hormon bHCG utrzymuje się w organizmie co najmniej przez dwa tygodnie po udanej aborcji. Wykonywanie testu z moczu, czyli tradycyjnego testu płytkowego, po zażyciu tabletek nie ma zatem sensu, ponieważ wykryje on hormon i może dać fałszywą odpowiedź na temat ciąży. Dlatego warto zrobić test z krwi. W pierwszym wyniku stężenie hormonu może nadal wskazywać na ciążę. Dopiero drugi test wskaże na to, czy aborcja się udała. Należy porównać współczynniki – jeśli ich wartość spada, to znaczy, że aborcja była skuteczna.

Czy przed aborcją i po niej trzeba iść do ginekologa? 

Co do zasady nie jest konieczna kontrola lekarska czy badanie USG przed i po aborcją farmakologiczną, ale wszystko zależy od Twojego komfortu. Jeśli czujesz potrzebę sprawdzenia czy wszystko poszło ok, to możesz iść do lekarza. Lekarz/rka nie zorientuje się, że przyjęłaś leki. Wystarczy, że powiesz, że zaczęłaś nagle krwawić. Jednak pamiętaj, że jeśli przyjęłaś tabletki dopochwowo, to ich resztki mogą być widoczne przy ewentualnym badaniu ginekologicznym – dlatego jeśli wolisz nie mówić lekarzowi o tym, że sama wywołałaś poronienie, przyjmuj tabletki doustnie. Wtedy nawet w razie ewentualnej konieczności interwencji medycznej, nie będzie śladu zażycia tabletek.

Jednak są takie sytuacje, w których wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli po kilku dniach od zażycia tabletek czujesz nasilający się ból w podbrzuszu, masz podwyższoną temperaturę a wydzielina z pochwy ma nieprzyjemny, gnijący zapach, oznacza to stan zapalny. Dzieje się tak, kiedy od ściany macicy nie oderwały się wszystkie tkanki. Wtedy konieczne może być łyżeczkowanie macicy.

Czy są jakieś przeciwwskazania zdrowotne? 

Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do przyjęcia leków do aborcji medycznej. Praktycznie każda osoba może przerwać ciążę tą metodą. Przeciwwskazaniem do przyjęcia leków jest:

  • porfiria o podłożu genetycznym,
  • przewlekła niewydolność nadnerczy lub niewydolności wątroby,
  • stwierdzona ciąża pozamaciczna lub podejrzenie ciąży pozamacicznej (Mifepriston i Misoprostol nie zadziałają w przypadku ciąży pozamacicznej),
  • uprzednia silna reakcja alergiczna na Mifepriston lub Misoprostol.

Czy tabletkę można kupić legalnie w Polsce? 

Mifepriston nie jest zarejestrowany jako lek w Polsce. Jednak każda osoba może na własny użytek sprowadzić ten lek z zagranicy. Zgodnie z przepisami prawa farmaceutycznego można przywieźć do 5 opakowań każdego leku. 

Misoprostol jest lekiem zarejestrowanym w Polsce. Występuje w Arthrotecu, leku na choroby stawów, jako substancja wspomagająca oraz w Cytotecu, leku na owrzodzenie przewodu pokarmowego, jako substancja czynna. Mimo, że nie jest zarejestrowany jako środek poronny, używa się go w szpitalach w sytuacji poronień (zarówno tych spontanicznych, jak i aborcji). Zakup tabletek przez Internet oraz przeprowadzenie aborcji farmakologicznej w domu jest całkowicie legalne. 

Leki można zamówić przez Internet od organizacji, która zajmuje się wspieraniem osób w niechcianej ciąży i po konsultacji online wysyła leki (taką organizacją jest Women Help Women).

Organizacja ta działa legalnie i kontakt z nią nie skutkuje żadnymi konsekwencjami. Jednak dużo jest stron i portali, które prowadzone są przez osoby mieszkające w Polsce. Handel lekami poza apteką nie jest legalny. Kupowanie z tych stron nie jest przestępstwem, ale korzystając z nich można narazić się na oszustwo a także na konieczność kontaktu z organami ścigania (jako świadek) w sytuacji, gdy toczy się postępowanie związane z nielegalnym handlem lekami przez te osoby.