Tak, możesz użyć tabletek aborcyjnych, jeśli…

Otrzymujemy od Was wiele pytań o to, czy na pewno możecie użyć tabletek aborcyjnych do przerwania ciąży.  Istnieje niewielka liczba specyficznych schorzeń i chorób lub okoliczności zdrowotnych, które wykluczają możliwość aborcji farmakologicznej. Zachęcamy Was do wypełniania konsultacji na stronie womenhelp.org  i udzielania szczerych odpowiedzi na pytania dotyczące Waszego zdrowia. Dzięki temu będziecie bezpieczniejsze. 

Możesz przyjąć tabletki tabletki aborcyjne, jeśli… 

jesteś w ciąży bliźniaczej.

Liczba tabletek i sposób ich przyjmowania pozostają takie same. 

karmisz piersią.

Mifepristone nie ma wpływu na rozwijający się płód ani na niemowlę karmione piersią. Ilość mizoprostolu, która faktycznie przenika do mleka, jest tak mała, że ​​nie zaszkodzi dziecku karmionemu piersią.

urodziłaś przez cesarskie cięcie.

Nie ma dowodów na to, że wcześniejsze cesarskie cięcie sprawia, że ​​tabletki aborcyjne są mniej bezpieczne lub mniej skuteczne, jeśli są stosowane do aborcji w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

jesteś wysoką, niską, chudą, grubą osobą.

Protokoły i dawki w przypadku aborcji farmakologicznej są dokładnie takie same, niezależnie od wagi i wzrostu. 

jesteś osobą transpłciową.

Każda osoba, która ma macicę i jest w niechcianej ciąży, może stosować tabletki aborcyjne. 

jesteś osobą HIV+.

Osoba zakażona wirusem HIV może być bardziej narażona na infekcję lub anemię, więc przed zastosowaniem tabletek aborcyjnych powinna przyjmować tabletki z żelazem, ale nadal może stosować pigułki aborcyjne, aby bezpiecznie przerwać ciążę. 

masz krew Rh-.

Osoba, która ma grupę krwi Rh- i jest w ciąży dłużej niż 9 tygodni, powinna otrzymać zastrzyk immunoglobuliny anty-D w dniu przyjmowania tabletek aborcyjnych lub, jeśli nie jest to możliwe, w ciągu 72 godzin od aborcji, jeśli planuje mieć dziecko w przyszłości.

chorujesz na depresję i przyjmujesz leki antydepresyjne.

Generalnie leki antydepresyjne nie wchodzą w interakcje z tabletkami poronnymi, ale mogą wchodzić z lekami przeciwbólowymi. Jeśli przyjmujesz na stałe leki antydepresyjne i planujesz aborcję farmakologiczną, to być może będzie konieczne przyjęcie większej ilości leków przeciwbólowych. Najbezpieczniejsze w takiej sytuacji są tabletki na bazie ibuprofenu.

Tabletki aborcyjne są dostępne od lat 80tych i były przyjmowane przez miliony osób, bardzo często bez nadzoru medycznego. Są to jedne z najlepiej przebadanych leków na świecie. Z badań wynika, że ​​dla większości osób aborcja farmakologiczna jest skuteczna i bezpieczna.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Możesz przeczytać o aborcji farmakologicznej tutaj