28 września – Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji

28 września na całym świecie aktywistki, działaczki, feministki gromadzą się, by wspólnie zaakcentować potrzebę i konieczność dostępu do bezpiecznej i darmowej aborcji.

Od lat przez Chile, Meksyk, Irlandię, Columbię, Argentynę, Salwador i wiele wiele innych przechodzą wielkie marsze z tej okazji. Piękne, taneczne, głośne. Dwa lata temu do tego grona dołączyła Warszawa za sprawą Marsz dla bezpiecznej aborcji a rok temu po raz pierwszy Malta.

Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji to  specjalny dzień działań na rzecz bezpiecznej aborcji.

W tym roku również będzie obchodzony, ale nie wszędzie marszami. Np. w mieście Meksyk będzie dyskusja na temat wielokrotnej aborcji, a w La Paz w Boliwii debata o aborcji farmakologicznej. Z kolei w Irlandii odbędzie się warsztat z aborcji domowej tabletkami, a całe świętowanie tego dnia przeniosło się do internetu, ALE trwa dwa dni . W Warszawie wyjątkowo też nie będzie marszu, ale to nie znaczy, że nie będzie świętowania! Zaglądajcie na fp Marsz dla bezpiecznej aborcji, bo tam czeka na Was niespodzianka… pojawi się lada dzień!

Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji jest samoobsługa aborcyjna, aborcja w domu, telemedycyna i aborcja w czasach pandemii koronawirusa.

Dlaczego właśnie ten temat?

Bez wątpienia to właśnie aborcja za pomocą leków w czasie pandemii była i jest wybawieniem dla setek tysięcy osób na całym świecie. Szeroko zakrojone badania pokazują, że samoobsługa aborcyjna lekami do aborcji przy ograniczonym zaangażowaniu pracowników i pracownic ochrony zdrowia zdrowia jest skuteczna, bezpieczna i daje podobne rezultaty co aborcja farmakologiczna przeprowadzana przez pracowników i pracownice ochrony zdrowia. Dla ogromnej liczby osób w niechcianych ciążach na całym świecie aborcja przeprowadzana samodzielnie nie jest rozwiązaniem awaryjnym (z powodu braku legalnego dostępu) czy tymczasowym; jest to rzeczywiście najlepsza, najtańsza i najwygodniejsza opcja. Jest to codzienność i często pierwszy wybór.
My z okazji tego dnia zapraszamy Was na spotkanie online z nami Bezpieczna aborcja w domu
A teraz zapraszamy Was do rozpowszechniania dalej specjalnie na ten dzień przygotowanej video wiadomości