Fakty – historia

 1. Poronne działanie misoprostolu odkryły Brazylijki w latach 80.tych. Po przeczytaniu informacji w ulotce o działaniu skurczowym, zaczeły używać misoprostolu do aborcji.
 2. „Znieczulenie werbalne” zastępowało znieczulenie farmakologiczne podczas domowych aborcji próżniowych we Francji na początku lat 70.tych, kiedy aborcja była nielegalna. Oznaczało realne wsparcie, które kobieta może dać drugiej kobiecie w trakcie przerywania ciąży.
 3. W 1974 francuski magazyn Marie Claire opublikował reportaż z fotografiami obrazującymi domową aborcje próżniową przeprowadzaoną przez kobietę w ciąży przy pomocy jej partnera.
 4. Pod koniec lat 60. w USA działał kolektyw Jane. Przez 4 lata swojego istnienia kolektyw Jane przeprowadził 11 tysięcy zabiegów w USA w latach 1969 – 1973. Żadna z Jane nie miała wykształcenia medycznego.  Aborcje wykonywano rurką Karmana, czyli metodą próżniową. 
 5. W latach 70tych Szwedki i Francuzki masowo przyjeżdzały do Polski przerywać ciążę.
 6. Przed 1956 (liberalizacją prawa aborcyjnego w Polsce) osoby w Polsce powszechnie korzystały
  z usług i pomocy „babek” i akuszerek
  Babki (kobiety pomagające w aborcji) przed 1956 rokiem pomagały przerywać ciąże używając „domowych” produktów i sposobów, takich jak preparaty ziołowe (np.sporysz czy mięta). Drugim zazwyczaj stosowanym przez „babki” sposobem przerywania ciąży było według lekarzy i publicystów wstrzykiwane do macicy roztworów spirytusu, jodyny czy mydła.
 7. Aborcja jest tak stara, jak poród. Do XIX wieku nikt nie łączył aborcji z duszą, życiem ludzkim czy dzieckiem.
 8. Na zaproszenie Delphine Seyring w 1972 roku do Francji przybył Harvey Karman, który w mieszkaniu Seyring zaprezentował działanie rurki do aborcji próżniowej. To wydarzenie dało początek działań Ruchu na Rzecz Wolności Aborcji i Antykoncepcji.
 9. Michalina Wisłocka autorka  poradnika na temat życia seksualnego Sztuka kochania w swoich pierwszych publikacjach sprzeciwiała się aborcji.